Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Terlemek Kilo Verdirir mi?

İnsan vücudunun en büyük boşaltım organı olan deri, bu boşaltımı terleme faaliyetiyle göstermektedir. Bu metabolizmamızın normal çalışması sonucunda oluşan terleme, hareketsizken de olabilir. Bu tip durumların birkaç nedeni olabilir. Bunlar; hastalıklar, egzersizler vb. durumlardır. Peki bu şekilde terlemek kilo verdirir mi?

Sizler için bu sorunun cevabını ele aldığımız yazımıza terlemek iyi midir? sorusuyla başlamak istedik.

Terlemek İyi midir?

Ter, insan bedeninin dengesini korumak için ürettiği ve bunu deri yoluyla vücut dışına attığı sıvıdır. Bu sıvının içerisinde, terleyen bireyin yedikleri, hormonsal dengesi, ruh hali vb. bir çok konuya değinen atık toksinler mevcuttur.

Terlemek aynı zamanda vücudun soğuma mekanizmasıdır. Bu mekanizma sayesinde vücut, içerisindeki ısının dengesini korur. Bundan dolayı terlemek, insan vücudu için oldukça gerekli ve doğal bir olaydır.

terlemek-kilo-verdirir-mi
Terlemek Zayıflatır mı?

Terlemek Kilo Verdirir mi?

Yoğun bir egzersiz sırasında insanın terlemesi kadar normal bir durum yoktur. Bunun gibi durumlarda insan vücudu, vücudun ısı dengesini korumak için terler. Terlemek yağ yakmaz ve zayıflatmaz. Bundan dolayı “terlemek zayıflatır mı?” sorusunun cevabı net bir şekilde hayırdır.

Terlemenin zayıflamakla tek bağlantısı yaptığınız sporun zayıflatan bir programı olduğunda geçerlidir. Böyle durumlarda terlemek vücudunuzun ısı dengesini yerinde tutmaya çalışır ve kalori yaktığınızın işaretidir.

Sadece spor esnasında değil, sıcak ya da nemli bir günde de terlemeniz kaçınılmaz bir durumdur. Bu durumda da vücut ısı dengesini sağlamak için terleyeceğinden, spor yaparken ki terlemeyle aynı etkiyi yaratmış olacaktır.

Terlemek Ödem Attırır mı?

Ödem

, vücutta biriken su olarak bilinmektedir. Vücutta şişlik oluşturabilen bu durum, genellikle zarar verici bir yönü olmasa da bir takım hastalıkların işareti olabilir. Bundan dolayı alanında uzman doktorlardan destek almak her zaman en sağlıklı durum olacaktır. Peki terlemek ödem attırır mı?

Terlemek tek başına ödem atımına destek olmayabilir. Ödemin neden oluştuğu ve durumu, her zaman en önemli unsur olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Bundan dolayı vücudunuz ödem topladığında önce bu ödemi takip etmeli sonrasında gerekirse bir uzmana gözükmelisiniz.  (1)

Uyurken Terlemek Kilo Verdirir mi?

Uyurken terlemenin birçok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında ilk dikkat edilmesi gereken şey, odanın sıcaklığı ve uyuduğunuz ortamın genel rahatlığıdır. Gece terlemelerine neden olan tek şey sıcaklık değildir. Ortamdaki nem miktarı da bu durumun ortam etkenleri arasındadır.

Eğer bu durumlardan hepsi olması gereken şekildeyse, göz önünde bulundurmanız gereken şey, kendi sağlığınız olmalı. İnsan vücudu, enfeksiyonlarla, griple, nezleyle ve birçok hastalıkla savaşırken terler. Uyurken terleme nedenlerinizden birisi de bunlardan bir tanesi olabilir.

“Uyurken terlemek kilo verdirir mi?” sorusuna gelecek olursak, bu sorunun da cevabı terlemek zayıflatır mı? sorusunun cevabıyla aynı olacaktır.

Bazal metabolizma hızının da terleme vb faaliyetlerde etkili olduğunu biliyor muydunuz. Dilerseniz bazal metabolizma hızı hesaplama aracımızdan bunu hesaplaya bilirisiniz.