Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

11 Kurallı Bahar Diyeti

Sıcak günlerin yaklaştığı şu günlerde kışın depolanan fazla kilolarla vedalaşmanın da zamanı geldi. İçinde bulunduğumuz bahar ayları yaza hazırlık için en uygun zamanlar. Bu dönemde 11 kurala dikkat ederek yapacağımız bir bahar diyeti ile kilolara kolayca veda edebilirsiniz.

İlk kural kahvaltıya her zaman dikkat edilecek. Düzenli kahvaltı edenler daha kolay kilo verirler.

Öğünlere dikkat edilecek, fazla kalori alınmayacak. Günde 3 ana öğün ve 1 ara öğünden oluşan bir tempo yakalamanız en faydalı yöntemdir. Günlük kalori ihtiyacınızı belirleyip bunu öğünlere dengeli şekilde dağıtmanız faydalı olacaktır.

Yulaf tokluk hissini uzun süre sağlayan bir besin olduğu için mutlaka tüketilmelidir. Özellikle sabah kahvaltısında meyve ve sütle karışık olarak tüketebilirsiniz.

Yoğurdun yağ yakımını hızlandırdığı bilinmektedir. Yağsız yoğurda öğünlerinizde sık sık yer vermelisiniz.

Ara öğününüzü ikinci vakti yapın. Öğle yemeği ve akşam yemeği arasındaki uzun sürede kan şekeriniz dengelenmiş ve akşam yemeğinde fazla kaçırmamış olursunuz.

Salata ve çorba mideyi çabuk doldurarak tokluk hissi verirler. Hemen her öğünde bir çorba ve yağsız salata yemelisiniz.

Yağ çok büyük bir kalori deposudur. 1 gram yağda 9-10 kalori bulunmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca az kullanmaya dikkat etmeli ve gerekli değilse kullanmamalısınız.

Sadece çayınızı şekersiz içerek bile günde 50-60 kalori tasarruf edersiniz. Bu nedenle şekerden uzak durmaya alışsanız iyi olur.

Tuzun da fazla kullanımı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Günde bir silme çay kaşığından fazla tuz kullanılmaması önerilmektedir.

Günde en az 2 litre su içilmesi önemlidir. Egzersiz ve spor yapıyorsanız 3 litreye kadar su içmenizde fayda vardır.

Her gün 30 dakikalığına bile olsa bir egzersiz yapmalısınız. İster yürüyüş, ister koşu, ister jimnastik. Enerjik ve canlı bir vücuda sahip olmanın yanında kilolarınıza da veda etmenizi sağlayacaktır.