Folik Asit Kilo Yapar mı?

Folik Asit diğer adıyla B9 vitamini suda çözünen bir vitamindir ve metabolizmanın normal bir şekilde işlemesi için gereklidir. Metabolizma kimyasalların vücutta nasıl değiştiğini ifade eder. Metabolizma, Katabolizma ya da Anabolizma olarak iki parçaya ayrılır.  Folik asit bu noktada devreye girerek bazı kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesine yol açar.

Folik Asit ve Metabolizma İlişkisi

Koenzimler:
Metabolizma kimyasalların işlenmesini içerdiği için, Bir maddenin bu değişiklikleri gerçekleştirmesi lazım. Enzimler kimyasal reaksiyonların hızını artıran özel protein kategorilerindendir. Folik asit ve bazı vitaminler özelliklerine göre enzimlere bağlanarak, Onların çalışmasını yardımcı olur.

DNA Metabolizması:

Folik asit hücrelerdeki enzimlere sentez, Tamir ve DNA’nın düzenlenmesi için yardımcı olur. DNA kodu dört temel kimyasallar tarafından oluşturulur. Bunlar; Guanin, Adenin, Timin ve Sitozin. Folik asit tek bir karbon moleküllerin DNA’ya transferlerinden sorumludur. Bu metil grubu DNA’nın belirli bir kısmına eklendiğinde, DNA hücre tarafından kullanılmaz hale gelecektir. Bu nedenle birlikte DNA düzenlenmiş olur.

Kilo Verme ve Folik Asit

Folik asit ayrıca B12 vitamini ve C vitamini ile birlikte insülinin normal düzeyine devam ettirmesinde büyük bir görev sahibidir. Kandaki insülin seviyesini dengede tutmak, Etkili bir şekilde yağ yakımı sağlamak için büyük bir öneme sahiptir. Böylece vücudunuz yiyecekleri depolamak yerine hemen yakacaktır. Konuyu toparlayacak olursak Folik Asit size kilo aldırmaz, Kilo vermenize yardımcı olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git