Antidepresanlar Kilo Yapar mı?

Modern insanların yaşamanı kalabalık bir çevrede pek çok sosyal ilişki dengelemeye ve aynı zamanda geçimini kolay bir şekilde sağlama amacıyla görev yapan bu tarz olayların sonucunda psikolojik sorunlara yol açıyor.  Bu olayların başında depresyon, Yoğun stres, Anksiyete, Uyku bozukluğu iştah bozukluğu gibi sorunların artmasıyla birlikte ortaya çıkan modern psikolojik rahatsızlıkların tedavisi aracıyla antideprasan ilaçlar çok sık bir şekilde tercih ediliyor.

Günümüzde bir kısmı reçetesiz oldukları ya da doktorlar tarafından yeterli araştırmalar sonucunda tektik yapılmadan yazıldıkları için bilinçsizce kullanılan bu ilaçlar ve yan etkileri hakkında çok kişi bilgi sahibi değil durum böyle olunca sağlığınızı daha da kötü hale getirecektir.

Kilo Aldırır mı?
Bilimsel olarak kapsül ya da şurup halindeki hiçbir ilacın kalori değeri size kilo aldıracak kadar yüksek yapıya sahip değildir. Bu nedenle belirli bir ilaca sadece kullanmak size kesinlikle kilo aldırmayacaktır. Fakat pek çoğu kilo aldıran antidepresan ilaçları için bu açıklama yeterli değildir.

Kullanmış olduğunuz ilaçlar sonucunda sizi strese soktuğunda kortizol hormonunuz baskınlık göstererek karnınız acıkmaya başlayacaktır. Böylece ipin ucunu kaçırırsanız uzun vadede kilo alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.