cekirdek kilo aldirir mi

Çekirdek Kilo Aldırır mı?

Dizi izlerken, sohbet ederken en çok tükettiğimiz yiyeceklerden biridir Ay çekirdeği. Aslına bakarsanız sadece sohbette ihtiyaç duymadığımız, sağlığımız içinde önemli bir kuru yemiştir. Ülkemizde günaşık, günebakan, gündöndü gibi farklı isimlerle anılsa da aslında faydaları aynıdır. Bu faydaların yanı sıra bu yazımızda çekirdek kilo aldırır mı sorusuna da değineceğiz. Dilerseniz gelin ay çekirdeğinin kaç kalori olduğuyla başlayalım.

Ay Çekirdeğinde Kaç Kalori Bulunur?

Diyet yapanların sıklıkla düşündüğü sorulardan birisi Ay çekirdeğinin kaç kalori olduğudur. Ay çekirdeği üç farklı çeşitte tüketilir. Bunlar; çiğ, kavrulmuş ve tuzlu gibi çeşitlerdir.

Ay çekirdeğinin kalori değerleri şöyledir:

100 gr ay çekirdeği: 584 kcal

1 avuç (36 g) ay çekirdeği: 210 kcal

1 orta boy kâse (yaklaşık 150 g) ay çekirdeği: 876 kcal

İçerdiği yoğun lif sayesinde uzun süre tokluk hissetmenizi sağlayarak, daha az yemenize yardımcı olur.

Kadınlar için günlük çekirdek tüketimi: 25 gram, erkekler için günlük: 38 gram tüketilmesi uygundur.

cekirdek kilo aldirir mi
Çekirdek Kilo Aldırır mı?

Çekirdek Kilo Aldırır mı? / Ay Çekirdeği Kilo Verdirir Mi?

Gelelim en zor soruya.. Ay çekirdeği içerisinde bulunan lifler sayesinde, diyetisyeninizin uygun gördüğü miktarlarda tüketildiği sürece kilo aldırmanın aksine kilo vermenize yardımcı olur.  Ancak uygun görülen miktarlar aşıldığı takdirde kilo almanızı sağlayabilir, çünkü Ay çekirdeği içerdiği yağ oranı en yüksek olan kuru yemişlerden biridir.

 

Ay Çekirdeğinin Zararları Nelerdir?

Çekirdek kilo aldırır mı sorusuna çok genel bir cevap verecek olursak; tüm yiyeceklerde olduğu gibi ihtiyaçtan fazla tüketilen çekirdekte obezite, vücutta sodyum birikimi, vitamin fazlalığı gibi yan etkilere sebep olabilir.

Ciltte akne sorunları görülebilir. Tuzlu çekirdek tüketimi tansiyonu yükseltebilir, selülit oluşumuna sebebiyet verebilir.

Ay çekirdeği alerjen besin grupları içerisinde yer alır. Bazı hassas bünyeli kişilerde göz yaşarması, burun kaşıntısı, hapşırık, nefes darlığı, ciltte kaşıntı, egzama, kurdeşen gibi çeşitli alerjik sorunlara yol açabilmektedir.

 

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kararında tüketildiği sürece ay çekirdeği içerdiği vitamin, protein ve lifler sayesinde insan bünyesi açısından faydalı bir yiyecektir. Bilimsel araştırmalara göre bir avuç çekirdek günlük E vitamini ihtiyacının %60 ını karşılamakla birlikte, günlük magnezyum ihtiyacının %25 ini karşılamaktadır. Ayrıca içerisinde bulunan magnezyumun, depresyona da iyi geldiği belirtilmektedir. Ay çekirdeği yüksek düzeyde fitosterol içermektedir. Bu sayede kolestrolü dengelemede kullanılabilir.

Ay çekirdeği kilo aldırır mı sorusundan sonra, aklınıza takılabilecek diğer sorulardan biri olan Doğal Dondurma Kilo Aldırır mı? sorusunun cevabını ele aldığımız yazımızın da dikkatinizi çekeceğini düşünüyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.