Cevizin Faydaları

Yapılan yeni araştırmalar doğrultusunda ceviz tüketmenin sağlık üzerinde oldukça büyük bir etki olduğu gözlemleniyor. Bir grup gıda mühendisi tarafından gerçekleştirilen araştırmalarda, Cevizin beyin, Bağırsak ve Damar sağlığı gibi farklı kanser risklerini önlediğini ve etkilerini inceledi. Gerçekleştirilen yeni araştırmalar, Cevizin kolon kanseri ve yaşlanmayı önlendiği üzerinde etkisi olduğu öğrenildi.

Kolon Kanseri

Gerçekleştirilen araştırmaların sonucunda ceviz içerisinde ki bileşenlerin kolon kanseri hücreleri üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahip olup olmadığını araştırmıştır. Bu hücre çalışması, Kore sınırları içerisinde yer alan Ewha Women University’de gerçekleşmiştir. Araştırmalar çerçevesinde kanser kök hücrelerini hedef alan kolon kanseri terapilerinde ceviz tüketiminin etkin rol oynadığı vurgulanmıştır.

Bağırsaktaki Etkileri

Bağırsak mikrobuyum bireyin yediği gıdaları sindirmesinde ve kullanmasında yardımcı olan bakterilerin yer aldığı bir ekosistemdir; Bağırsak mikrobiyolojisindeki değişiklikler kronik hastalıkları beraberinde getirmektedir. Yakın bir zaman dilimi içerisinde Louisiana’da yapılan araştırmada ceviz’in bağırsak bakterisi üzerinde etkisi araştırılmıştır. Ceviz beslenme programında hastanın bağırsak düzenin bozulmadığı ortaya çıkmıştır.

ceviz-gorsel_6[1]

Yaşlanma ve Beyin Sağlığı Üzerinde Etkileri

Üç adet genç ve yaşlı farelere yer verilen deneylerde sırasıyla çoklu doymamış yağ asidi, folat, selenyum, magnezyum ve polifenoller gibi bileşenlerin bir kaynağı olan cevizin beynin oldukça etkisi büyük olan bölgelerinde bir takım araştırmalar gerçekleştirmiştir. Hayvanları ise üçe bölerek bunları; Ceviz yemeyen, Az oranla ceviz yiyen ve üçüncü grup ise cevizin üçte birinin yer aldığı gruptur bu şekilde en çok ceviz içeren yaşlanma sürecinde gecikme yaşamıştır.

Damar Sağlığındaki Etkileri

Mikrovasküler fonksiyon, Kılcal damarlar gibi en küçük birime sahip olan kan damarlarımızı ifade etmektedir. Yüksek kolesterollü menopoz sonrasında kadınlarda ilgili olarak gerçekleştirilen bir çalışmada, Ceviz tüketiminin çok kısa vadeli olarak etkisi araştırılmıştır. Gün içerisinde 40 gram ya da 1.5 onz biriminde ceviz tüketimi yapan grubun vasküler sistemleri oldukça iyi bir hale geldiği görülmüştür. Çalışma süresinde bu iyileşmenin cevizden alınan yağların sonucunda, ALA, LA türlerinden olduğu ortaya çıkmıştır.

Çocuklarınıza genç yaştan itibaren cevizi sevdirin. Günde bir avuç tüketilen ceviz yukarıda rahatsızlıklardan sizi rahatlıkla koruyacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.