Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Çocuklar Neden Çok Kilo Alır?

Çocuklar neden kilo alır?

Çocukların aşırı kilo almasında birinci sebep olarak fast food ve hazır gıdalar yani abur cuburlar gösterilebilir ancak bunların dışında annelerin rolüde çok önemli.

Bazı çocuklar ev yemeği hiç yemez sadece abur cuburla yaşar ve kilo almazlar sağlıksız bir zayıflıkları olur. Bazı çocuklar ise yine ev yemeği yemez ama abur cuburun yanı sıra aşırı derece ekmek tüketir. Ekmek arası, sandviç, tost bazı çocuklu evlerin ana yemeği diyebiliriz. Bu durumda çocuklar aşırı ekmek tükettikleri için kilo alır ve ne kadar koşup oynasalarda ekmek ile alınan kiloyu vermek o kadar kolay olmayabilir.

Anneler çocukları ev yemeği yemiyorsa aç kalmasın diye tost, sandviç, ekmek arası hazırlar bu çok yanlış. Ekmek yedirerek çocuğunuzun doymasını sağlayabilirsiniz ancak kesinlikle sağlığı ile oynarsınız. Annelere göre en sağlıklı çocuk karnı doyan çok yemek yiyen çocuktur bu da yanlış. Yemek masasında kendinize koyduğunuz tabak ve öğün boyutları ile çocukların önüne koyduklarınız aynı olmamalı. Sizin yediğinizin en az yarısını çocuğun önüne koymalısınız daha fazlasını isterse’de vermeyin sizin bünyeniz ile o bir değil. Siz aynı öğünü tüketerek kilonuzu korursunuz ama çocuk sizinle aynı öğünü tüketirse obez olur.

Çocuklarınız aç kalacak diye korkmayın az yesin, doymasın ama sağlıklı yesin.