Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Diyet Yapanlar için Pirincin Faydaları

Pirincin 100 gr’mı 350 kalori civarında enerji verir ve özellikle B1, B2, C ve E vitaminleri ile sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor minerallerini içerir.

“California Rice Commission’un yapmış olduğu araştırmalara göre; Pirincin 100 gr’mı 350 kalori civarında enerji verir ve özellikle B1, B2, C ve E vitaminleri ile sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor minerallerini içerir.
Besin değeri ve posası işlem gördükçe azalır. İçerdiği vitamin ve minerallerden dolayı özellikle bahar aylarında stres, yorgunluk, isteksizlik ve depresyonun azaltılmasında etkilidir. Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş’e göre 3 yemek kaşığı pirinç 1 dilim ekmek yerine tüketilebilir.
Beslenmenizde sebzelerle de et ürünleri ile de tüketildiğinde diğer besinlerin vitamin ve mineral emilimleri üzerine olumsuz etkisi olmaz. B vitaminlerinden zengin olması hafıza ve beyin sağlığı için olumlu etkileri vardır. Pirincin su tutucu etkisi vardır. Bu nedenle de Bahar aylarında mevsim değişikliklerinden kaynaklı ödemin atılmasına destek olur. İshalde bağırsakların düzenlenmesi için en etkili besinlerden birisidir.

- Advertisement -