diyet kahvaltı

Diyet Kahvaltı için 5 Alternatif Besin Önerisi

Diyet yaptığınız zamanlarda belirli bir diyet listesine bağlı kalmanız gerekmiyor. Sadece, sabah, öğle, akşam ve ara öğünlerde kilo aldırmayacak şeyleri tüketmeniz yeterli. Bizde sizlere kahvaltı için ideal olabilecek yiyeceklerden hazırlanmış çok şık ve doyurucu aynı zamanda da kilo aldırmayan diyet kahvaltı için, kahvaltınızda tüketmeniz gereken besinlerin önerilerini derledik. Dilerseniz diyet kahvaltı hazırlarken yapmanız gerekenlere birlikte göz atalım.

Diyet Kahvaltı için Öneriler

Yumurta

Sadece diyet kahvaltı değil, her türlü kahvaltının vazgeçilmezi olan yumurta, listemizin başında gelmekte. Bunun nedenleri arasında içerisinde barındırdığı yüksek protein ve doyuruculuğu bulunmakta. Her yönden sağlıklı bir besin olan yumurta sizlerin diyet kahvaltı sofralarında olmazsa olmazlardan. Sizlere yumurta ile yapabileceğiniz birkaç alternatif sunmak istiyoruz.

Menemen

Diyet kahvaltı menemenYumurtayla yapılan en popüler kahvaltılıklardan bir tanesi olan menemen, sizlerin kahvaltısını şenlendirecektir. Menemenin içerisinde barındırdığı besinler şu şekildedir;

Bir porsiyon menemen için:

 • Yumurta: 214 kcal
 • Domates (Çiğ): 59 kcal
 • Zeytinyağı: 229 kcal
 • Yeşil Biber: 18 kcal
 • Soğan: 28 kcal

Ortalama olarak bir menemende kullanılan gramajlar ele alınmıştır. Diyet kahvaltılarınızda 1-2 dilim kepekli ekmekle birlikte rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Çılbır

cilbirYumurtanın en az kaloriye sahip olan türlerinden bir tanesi olan çılbırın besin değerlerine değinecek olursak;

Bir porsiyon çılbır için:

 • Yoğurt (Tam Yağlı): 26 kcal
 • Tereyağlı sos: 103 kcal
 • Sıcak suda pişmiş yumurta: 143 kcal

Sebzeli Omlet

sebzeli-omletHem doyurucu hem içerik açısından zengin hem de lezzetli bir kahvaltılık arıyorsanız sebzeli omlet tam size göre. Sebzeli omletin içerisinde bulunan malzemelerin kalori miktarları ise şu şekilde;

 • İstiridye mantarı: 5 kcal
 • Kırmızı biber: 25 kcal
 • Zeytinyağı: 88 kcal
 • Maydanoz: 2 kcal
 • Karabiber: 0.5 kcal
 • Domates (Çiğ): 31 kcal
 • Süt (Tam Yağlı): 15 kcal
 • Yumurta: 215 kcal

Muz

muzİçerdiği yüksek lif oranı ve doyurucu özelliğiyle muz, diyet kahvaltıların en önemli meyvelerinden bir tanesidir. Kalorisi düşük olan muz, sabahları uyku sonrasında olan tatlı ihtiyacınızı karşılayacaktır. Şeker içeren kahvaltılık gevreklere çok iyi bir alternatiftir.

Orta boy bir muz, 3 gram civarında lif içerir. Bu oran günlük lif ihtiyacınızın %10’una yakındır.

Lif, iştah kesici özelliği ve kas gelişimi konusunda oldukça başarılı olduğundan dolayı sizleri tok tutar ve midenizin boşalmasını yavaşlatmaya yardımcı olur. Yapılan bilimsel araştırmalar, meyvelerden alınan liflerin kilo kaybına doğrudan yardımcı olduğunu göstermektedir.

Kahve

kahveKahve, içerisindeki kafein sayesinde metabolizmanızı hızlandırır ve bu sayede kilo vermenize yardım eder. Bundan dolayı sabahları kahvaltıda bir fincan kahve, sizi güne hazırlarken aynı zamanda kilo kaybınıza da yardımcı olacaktır. 50 bini aşkın yetişkin bireyin katıldığı bir araştırmada, kahvenin uzun süreli kilo kontrolüne yardımcı olabildiği gözlemlenmiştir. Çünkü alınan kafein vücudun metabolizmasını hızlandırdığından dolayı, sizlerin kilo kontrolünü kolaylaştırıyor.

Yulaf Ezmesi

yulaf-ezmesiDiyet ve sağlıklı beslenme konusuna hakim olanların vazgeçilmezlerinden olan yulaf, sizlerin diyet kahvalatılarını süsleyecek diğer bir besin olmakta. Düşük kalorisi, yüksek lif ve protein içeriği sayesinde iştah ve kilo kontrolünü elinizde tutmanızı sağlar.

Yulaf içerikli besinlerden özellikle yulaf ezmesi, beta-glukan içermesinden dolayı bağışıklık ve kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Yapılan araştırmalar beta-glukanın kan şekerini dengelediğini ve iştahınızı arttıran diğer hormonal ve fiziksel özellikleri önlemeye çalıştığını gösteriyor.

Kuru Yemişler

kuruyemisBirçok kuruyemiş, diyetinize yardımcı elemanlardır. Bu kuruyemişler arasında badem, fındık, fıstık ve ceviz, sağlıklı yağları, protein oranları ve lifli yapıları sayesinde sizlerin kahvaltısı için mükemmel besinlerdir.

Yüzü aşkın kişinin katıldığı ve yaklaşık bir yıl süren araştırmada, Akdeniz diyetine fındık eklemenin, bel çevresinde önemli ölçüde azalma gözlemlenmiştir.

Kahvaltı sonrasında oluşan açlığın nedenini ele aldığımız yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.