Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamini hangi besinlerde bulunur? sorusuna cevap vermeden önce dilerseniz e vitamininin ne olduğuna birlikte göz atalım.

E vitamini, yağda çözünen vitaminler grubunda bulunmaktadır. Çeşitli biyolojik aktivitelere sahip 8 kimyasal forma sahiptir (alfa, beta, alfa-, beta-, gama-, gama ve dalta-tokoferol ve delta-tokotrienol). Alfa-tokoferol, insani gereksinimlerini karşılayan tek formüldür.

(Kaynakça: Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi)

E vitamini, ince bağırsaktan emildikten sonra karaciğere geçer ve burada besleyici maddesi devreye girer. Karaciğer, neredeyse bütün e vitamini formlarını metabolize eder ve salgılar.

e vitamini hangi besinlerde bulunur
E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücudumuza e vitamini almanın birçok yolu bulunmaktadır. Bu yolların en sağlıklısı; e vitamini olan yiyecekler tüketmektedir. Ancak günün yoğunluğu nedeniyle bunu sürekli yapamıyoruz. Bundan dolayı birçok kişi vitamin kapsülleri kullanıyor. Vitamin kapsül kullanmaktansa vitamin içeren besinleri tüketen bireylerin sayısı, günümüzde oldukça az. E vitamini hangi besinlerde bulunur? sorusunun cevabına gelecek olursak;

(Sizler için yiyecek gruplarının en çok e vitamini olan yiyeceklerini derledik.)

Kuruyemişler: Badem, kabak çekirdeği, ceviz, fındık, ay çekirdeği.

Bitkisel Yağlar: Zeytinyağı

Sebzeler: Marul, domates, patates, ıspanak, brokoli, kereviz, tere

Balıklar: Ton balığı, hamsi, sardalye, somon

Meyveler: Kivi, muz, mango

Bu listede bahsettiğimiz besinler dışında tahıllar, tereyağı, kırmızı et ve yumurtada da e vitamini bulunmaktadır.

E Vitamini Ne İşe Yarar?

E vitamini, vücudumuzu ve hücrelerimizin yapısını serbest radikallerin oluşturabileceği zararlardan korur. Bu serbest radikaller, sigara dumanı, katkı maddeleri, hava kirliliği gibi birçok nedenden oluşmaktadır.

Normal şartlarda vücudumuz bu radikallerle savaşmakta oldukça başarılıdır ancak sürekli bu etkenlere maruz kaldığında hücrelerimiz yaşlanma sürecine geçer. Bu nedenle kalp ve damar rahatsızlıkları, kanser gibi hastalıklara neden olabilir. Bunlar ve bu tarz rahatsızlıklardan korunmak için, e vitamini bağışıklığımızın güçlenmesine oldukça yardımcı olur.

Günlük E Vitamini İhtiyacı

Yetişkin bir birey günde ortalama 15mg e vitaminine ihtiyaç duyar. Bu miktar hamile kadınlar ve emziren anneler için farklılık gösterebilmektedir. (Hamile kadınlar için 15mg, Emziren anneler için 19mg (sayılar ortalama olarak alınmıştır.))

Çocuklarda ise günlük e vitamini ihtiyacı yaşa göre değişiklik göstermektedir. Bu sayılar ise şu şekilde;

0-6 aylık: 4 mg
7-12 aylık: 5 mg
1-3 yaş: 6 mg
4-8 yaş: 7 mg
9-13 yaş: 11 mg

Fazla alınan vitamin ve minerallerin yarattığı etkileri ele aldığımız yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.