Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Erkeklerin Kısa Sürede Kas Yapması için Öneriler

Sürekli olarak spor yapan kişi uzun süredir gelişim göstermediğini de platoya girmiş durumdur. Bu yazımızda sizi gelişimi götürecek yedi maddeyi ele alıyoruz.

Antrenman Şiddetini Arttırın

Kas yapımı oldukça kola bir iş değildir. Spora salonuna giriş yaptığınızda elinizde küçük ağırlıklar alarak kas gelişimini hızlandıramazsınız. Kas yapmak için tekrar sayılarını zar zor yapabileceğiniz bir ağırlık seçmelisiniz aynı zaman da doğru formda olmaya dikkat etmelisiniz.

Kompleks Hareketlere Yer Verin

Hiçbir hareket kompleks hareketler kadar vücudunuza başarı kazandırmaz. Tüm vücut aynı zaman da çalıştığından dolayı kas kütlesi kazanmanız kolay olacaktır. Bunlara örnek verecek olursak;

  • Deadlift
  • Squat
  • Overhead Press
  • Bent-Over Row
  • Barfiks
  • Bench Press

- Advertisement -

gibi hareketleri gösterebiliriz.

Temiz Kaloriler Alın

Güzel bir kas kütlesi kazanmak istiyorsanız günlük harcamış olduğunuz kaloriden çok daha fazlasını vücudunuza vermelisiniz. Çünkü kas yapımı çok fazla enerji isteyen bir iştir.  Kalori alımı yaparken bunları düzgün besinlerden seçmeye dikkat edin aksine vücudunuz yağ deposuna dönecektir.

Dinlenme Günlerini İyi Ayarlayın

Dinlenme sürecine oldukça dikkat etmelisiniz aksine bir gün önceki yaptığınız antrenman  hiçbir işe yaramayacaktır. Bu nedenle dinlenme günlerinde beslenmenize de önem göstermeniz gerekiyor.

Protein Tüketimini İyi Ayarlayın

Kas dokusu büyük bir oranda su, Portein aynı zaman da yağ ile meydana gelir. Vücudumuzun proteinlerin yapı taşları olan amino asitleri kolay kolay üretemediği için, Dışarıdan bunları almanız gerekiyor. Kas yapmak ya da diğer ki sporlar kişinin protein ihtiyacını arttırıyor. Doğru miktarda protein alımı sizi bir adım daha öne çıkartabilir.