Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Fazla Alınan Vitamin ve Minerallerin Yarattığı Etkiler Nelerdir?

Bireylerde ortaya çıkan vitamin ve mineral eksikliği sonucunda doktorlar tarafından verilen haplar doğrultusunda bu eksiklikler giderilmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu yazımızda fazla alınan vitamin ve minerallerin yarattığı etkileri listeledik.

Kalsiyum

kalsiyum_almak_vucudumuz_icin_neden_onemli_b[1]

Yıllar boyunca ilave kalsiyum haplarının özellikle kadınlar için gerekli olduğu dile getirildi. Fakat yeni yapılan araştırmalar ile ilave edilen halen kalsiyum kemiklere ulaşamayıp, Damarları tıkayarak sağlık sorunları yol açabileceğine neden oluyor. Fazla kullanım sonucunda “böbrek taşına” neden oluyor.

E Vitamini

e-vitamini-yagi[1]

Alzheimer, Katarakt, Kardiyovasküler hastalıklar aynı zaman da kanser riskini düşürmesiyle tanıtılan E vitamini, Aşırı dozlarda alındığın da kanser risklerine neden oluyor.

İyot

iyotlu-tuzun-onemi-200[1]

İyot desteği, Sadece doktorlar tarafından sunulmalı. Tiroid bezlerinin çalışmasıyla yakından  ilgi yapısına sahip olan iyot, Az alındığında bezleri yavaşlatacağı gibi, Çok alındığında da aynı etkiye neden olabilir. Bu yüzden iyot eksikliğini kontrol etmek adına kan testi kontrollerine gidip sonuçları görebilirsiniz.

Demir

vitaminmineral2[1]

Demir, Oksijene sahip olan akciğerlerden de vücuda taşıyan hemoglobinin de oluşumunda büyük bir neden rol oynar, Ayrıca, Hücrelerin normal bir açıda işlevlerini sürdürmeye devam edebilmesi için gerekli oluyor ve bazı hormonların da üretilen neden oluyor. Fakat, Test yaptırarak demir eksikliğinde olduğunuzdan emin olmadan demir ilavesi kullanmak çok zararlı olabilir, Gereğinden de fazla demir almak, Karaciğerinize, Pankreasınıza hatta kalbinize neden oluyor.

B6 Vitamini

shutterstock_247296451[1]

B vitamini birçok vücut fonksiyonuna neden oluyor. Sağlıklı bir beslenme tarzının da parçası olan yiyeceklerde çok fazla bulunduğu çoğumuz yeterince tüketiriz. Kontrolsüz bir şekilde yüksek doza sahip olan B6 vitamini hapı kullanmak toksik etki yaratarak büyük zararlar getirebilir. Bu yüzden kendi başınıza doktorlar tarafından onay almadan kullanmayın.