Glutensiz Diyet ile Zayıflanabilir mi?

Bu yazımızda sizlere Sorularla Gluten Nedir? Zayıflatır mı? Gibi konuların cevaplarını vereceğiz. Türkiye sınırları içerisinde zayıflamak isteyenlerin başvurmuş olduğu yöntem son zamanlarda artış göstermeye başladı.

Glütensiz Diyet Nasıl Olur? Zararı Nedir?

Yakın bir zaman diliminde yapılan çalışmalarda glütenin inflamasyona neden olduğunu açıklandı. Açıklamanın devamın da ise glüten elliye kadar hastalıkla eşleştirildi. Bu durumda glüten diyetinin zararı olduğunu görebiliyoruz.

Glüten Daha Fazla Kilo Aldırır mı?

Bu sorunun cevabı biraz değişken çünkü glütene duyarlı olmayan kişiler için hayır fakat glüten duyarlılığı olanlar için kilo alma semptomları boy gösterecektir. Bu hastalığa duyarlı olan kişilerde, Tüketmiş oldukları glütenli yiyecekler inflamasyınla neden oluyor. Biraz daha derine inecek olursak inflamasyon kilo verme döneminde olan kişilere pek tasrif edilmiyor. Nedeni ise insülin direncini düşürmesidir.

Özetle

Çoğu insan hayatında beyaz unu çıkartıyor fakat Gluten sadece beyaz unda değil esmer ürünlerde de karşımıza çıkıyor. Glisemik indeksi yüksek olan ürünleri hayatımızdan çıkartmak gerekirken, Esmer olan ürünleri hayatımıza almıyoruz böylece lifli beslenerek uzun süre karın tokluğunuzu koruyabiliriz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.