Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Hem Gülün Hem Zayıflayın!

Üzüntülü insanların abur cubur yeme isteklerine karşı koyamaması, onları kilo aldırmaya tabii kılıyor. Gülmek, her açıdan bir sağlık ve denge belirtisidir. Kahkaha sırasında yüz, göğüs, karın iç organları ve sindirim sistemindeki kaslar uyarılır. Buna bağlı olarak sindirim hızı ve solunum derinliği artar .

Gülme esnasında kaslar kasılır ve gevşer. Ağrıya tolerans artar. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisini ise, yapılana araştırmalar söylüyor. Güldüğünüzde, otonom sinir sistemini harekete geçirerek, gerilim hormonlarının seviyesini olumlu yönde değiştirir.

Gülme eylemi sosyal bir olaydır. Gülmek, samimiyet, yakınlık gibi hisleri tetikler. Beyindeki güvensiz duygusu azalır ve benlik saygısı yükselmeye başlar.
Cinsel, profesyonel ve sosyal mutluluğun, bireyin genel fizyolojik ve psikolojik sağlığı açısından büyük önemi vardır. Bu alanların herhangi birinde tatminsizlik ve mutsuzluk yaşandığında, kişiler bu durumla baş edebilmek için çeşitli çarelere müracaatr.

Fizyolojik olarak stres hormonu olarak bilinen kortizol düzeylerinde artışa neden olur. Bu artış, duygusal yemek yemeye, bilhassa tuzlu gıdalara yönelmeye neden olur. Hayatına mizahı ve gülmeyi alanların beden dengesi korunur.
Bir kişi günde 10 dakika gülse, 30 kalori yakar.