Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Karaciğer Hastaları için Diyet Önerisi

İnsan vücudundan neredeyse en büyük organlardan bir tanesi olan karaciğerin, Besinlerle birlikte alınan vitamin ve minarelerin emilmesi, Vücut üzerinde ki zararlı maddelerin temizlenmesi gibi etkili görevleri bulunuyor. Kişinin düzenli bir şekilde alkol tüketmesi ve aşırı yağlı gıdaların getirdiği karaciğer yağlanması, Hepatit ve Siroz gibi karaciğeri kötü yönde etkileyecek olayları yaratmaktadır. Unutmayın doğru yiyecekler karaciğeriniz için antioksidan etkileri yaratacaktır.

Karaciğerin Sağlığını Olumlu Yönde Tetikleyecek Gıdalar

Sebzeler, Sülfür içeren besinler karaciğer temizler ve gıdalar yoluyla, Çevresel faktörler ya da ilaçların getirmiş odluğu kimyasallardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Sülfür bakımından çok zengin sebzeler soğan, Sarımsak ve lahanadır. Bunlara ek olarak Brokoli, Brüksel Lahanası tüketebilirsiniz.

Meyveler, Antioksidan yapısı olarak zengin meyveler karaciğerin normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olurken zararlı olan toksinlere karşı koruma sağlayacaktır. İnsan vücudundan oluşan toksinleri temizlemek için üstlenen karaciğer, Meyvelerden gelen antioksidanlara eş bir şekilde çalışarak yükü dengeleyecektir. Meyvelere örnek olarak, Kivi, Çilek, Yaban Mersini ve Kızılcık gibi meyveler size yardımcı olacaktır. Rahatsızlığınız var ise A vitamini içeren meyveler tüketmeyin.

Tahıllar, Tam tahıllı gıdalar düşük bir yağ oranı ve kompleks yapıda karbonhidrat içeriğine sahiptir. Karaciğer için gerekli besinlerin arasında yer alırken, Antioksidan görevi sağlayan ve vücut için gerekli vitaminleri, Minarelleri sağları tam tahıllı gıdaların arasında buğday ekmeği, Kepek ve Yulaf gevreğine yer verebiliriz.

Protein, İnsanların vücutlarının enerjisini sağlayan ve kas dokusu oluşumunu destekleyen protein oldukça güçlü bir karaciğer için olmazsa olmazlardandır. Fakat gereğinden fazla protein karaciğeri yoracağından dolayı günlük kilonuza göre hesaplanmış oranlarda kullanılması gerekir.

- Advertisement -