Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Karbonhidrat Nedir? Antremandan önce karbonhidrat yüklemesi

Karbonhidrat nedir ?

  Öncelikle konumuza karbonhidratı açıklayarak başlayalım. Karbonhidrat, vücudumuzun sarf ettiği enerjinin büyük bir kısmıdır. Tüm enerji gereksinimleri için karbonhidrat kullanılır. Ağır fiziksel hareketler yapılacağı takdirde karbonhidrat tüketimi daha da elverişli olan bir enerji kaynağı olduğu söylenmektedir. Su ve minerallerin vücutta kalmasını sağlar ve saklar. Ayriyeten karbonhidratın bir yararı ise bağırsaklarınızın hareketini arttırarak kabızlığı kesinlikle önler.

Karbonhidrata neden ihtiyaç duyarız ?

Karbonhidrat, vücudun enerji gereksinimini sağlar ve yaklaşık 24-36 saat arasında sizi dinç tutar. Ağır spor, koşu, maraton gibi durumlarda sadece 3-4 saat yeterli gelebileceği söylenmektedir. Aslında tüm herkesin karbonhidrata ihtiyacı vardır fakat spor yapan insanların karbonhidrata ihtiyacı daha da üst düzeyde oluyor. Glikojen diye adlandırdığımız yani “karbonhidratların kaslardaki ve akciğerlerdeki depolanmış biçimine verilen bir isimdir” bu nedenle kas dokularının glikojenle bastırıldığı antrenman bitişinde emilim hızı ve hızlılığı açısından karbonhidrat takviyesi deneyerek veya kullanarak daha dinç ve bir daha yapacağınız antrenmanda daha bastırılmış glikojen deposu ile aktivitenizi devam ettirmiş olacaksınız.

Karbonhidrat Yüklemesi Nedir ?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi karbonhidrat yüklemesi glikojen depolarını doldurabilmek için yapılır. 1931 yılında uzmanlar tarafından keşfedilmiştir ve keşfedildiği tarihinden bu yana da bir metot geliştirilip, sunulmuştur. Örnekleme olarak yarışa yakın dönemlerde yükleme yapılır.  Bir metottan bahsedecek olursak koşu öncesi 1 hafta şiddetli antrenman yapıp, antrenman kapsamını düşürecek ve son gün rahatça dinleneceksiniz. Ve bu zamanda vücut ağırlığının her 1 kilogramı için 8-10 karbonhidrat tüketeceksiniz. İşte bu karbinhidrat yüklemesi oluyor.