Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Karpuz Kilo Aldırır mı?

Karpuz Kilo Yapar mı?

Karpuz içerisinde barındırmış olduğu A vitamini, B6 vitamini ve C vitamini açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir ve kilo yapmaz. Ama oldukça fazla tüketim sürecinde içerisinde barındırmış olduğu fruktoz nedeni sonucundan kan şekerinizde bir takım dalgalanmalar olacak ve karpuzun ardından da daha ağır yemekler tüketerek karnınızın açlığını bastırmayı deneyeceksiniz bu da kötü sonuçlar doğuracaktır.

Karpuz Kilo Aldırır mı?
Karpuz Kilo Aldırır mı?

Karpuz Kilo Aldırır mı?

Karpuz kilo aldırır mı sorusunun cevabı olarak; her meyve gibi karpuz da içerisinde şeker barındırıyor, bu nedenle karpuzu yeterli miktarda tüketmek önemlidir. Karpuzu yeterli miktarda tüketmek, vücut için birçok fayda sağlarken, fazla tüketimi şeker oranı nedeniyle kilo aldırabiliyor diyebiliriz.

Kapuz kilo aldırır mı sorusunun cevabı tamamen tüketime göre değişiklik göstermektedir. Karpuzun fazla tüketimi midede gaz ve şişkinlik gibi problemleri ortaya çıkarabiliyor.

Günde iki veya üç dilim karpuz yemek, vücut sağlığı için ideal sayı olmakla birlikte, fazlasını tüketmek vücuda ekstra kalori ve şeker alımını sağlar.

Karpuzda Kaç Kalori Var?

Ortalama olarak 150 gram karpuzda 50 kalori bulunuyor. Bu da bir dilim ince ekmekten daha az kalori miktarına denk gelmekte. Bu kalori miktarı da öğünlerde bir porsiyon karpuz tüketmek, hem az kalorili hem de besleyici olacaktır.

Karpuz İçindeki Vitaminler

Karpuz içindeki vitaminler, karpuzun besleyici özelliklerini oluşturan yapı taşlarıdır. Karpuzun içindeki vitaminler şu şekilde;

-A Vitamini: A vitamini göz, cilt ve saç sağlığınızdan sorumlu vitamindir. Göz kuruluğunu önler, hücre zarnın dengesini sağlar ve hücreye zarar veren serbest radikalleri uzaklaştırmada rol üstlenir.

-C Vitamini: C vitamini en çok duyduğumuz vitaminlerdendir. Peki bu C vitamini ne işe yarıyor?

C vitamini bağ dokusunu ve kemik sağlığını koruyan, nabız ve tansiyon dengesi üzerinde etkili rol oynayan, yaraları iyileştiren, cildi gençleştiren ve açık yaralardaki enfeksiyon riskini azaltan vitamindir. Eksikliği durumunda; skorbüt denen diş eti hastalğına, melankoli ruh haline ve depresyona neden olabilmektedir.

-B1 Vitamini: Kalp için en önemli vitaminlerden birisi olan B1 vitamini; kalbin normal fonksiyonunda çalışmasına ve enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur

-B3 Vitamini: B3 vitamini; kolestrol metobolizması üzerinde etkili rol oynayan B3 vitamini, eksikliği durumunda pellegra denen hastalığa neden olabilmektedir. Bu hastalığın belirtileri şu şekilde; deri iltihabı, ishal, baş ağrısı, bellek kaybı, sinirli ruh hali, mide asidini üretiminde azalma ve dilin görünümünde değişiklik.

-B5 Vitamini: Birçok yiyecekte bulunan B5 vitamininin eksikliğinde insanlar şu belirtileri yaşıyorlar; karıncalanma, kas krampları, yorgunluk, karında kramplar (Halk arasında mide krampı diye de geçer), baş ağrısı ve mide bulantısı.

-B6 Vitamini: B6 vitamini vücudun korunma mekanizmasında öneli bir role sahiptir. B6 vitamini başlıca şu hastalıklardan korumaktadır; iltihabi hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıkları, kalp hastalıkları, deri hastalıkları.

Karpuz İçindeki Mineraller

-Potasyum: Vücut için hayati değer taşımakta olan minerallerden biri olan Potasyum, sodyumla birlikte vücudun su dengesini sağlama rolünü üstlenir. Vücudun su dengesini sağlarken aynı zamanda besinlerin hücre içerisine alınmasını da sağlar.

-Çinko: Vücutta her şey için ihtiyaç duyulan mineral olan Çinko; RNA ve DNA oluşumu, proteinlerin enerjiye dönüşümü, vücudun büyümesi ve cinsel gelişimde pek çok rol oynar. Aynı zamanda yaralrın iyileşmesine de yardımcı olur.

-Magnezyum: Aynı zamanda Anti-stres minerali olarak da bilinen magnezyum; kandaki şekerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Diğer vitamin ve minerallerin vücutta daha etkili çalışabilmesine yardımcı olan Magnezyum insan sağlığı için oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

-Fosfor: Genellikle protein bakımından zengin içeriklerin içerisinde gözlemlenmektedir. Bunların yanı sıra mısır, meyveler, pırasa gibi besinler ve maden sularında da bulunur.

-Kalsiyum: Sağlıklı vücut yapısının yapı taşlarından olan Kalsiyum; vücutta en çok kemiklerde bulunur. Kemiklerin sağlamlığı ve kemik sağlığı için önemli rol oynayan Kalsiyum minerali, aynı zamanda vücuttaki bütün fonksiyonlarda da görev almaktadır. Güçlü, sağlıklı ve iyi görünen dişler için en önemli şeylerden bir tanesi olan Kalsiyum, kasların normal çalışmasını sağlar. Eksikliğinde kaslarda kramplar, ani kasılmalar ve düzensizlik gözlemlenmektedir. Özellikle vvücuttaki demir kullanımı ve alınan besinlerin hücre zarından geçmesi konusunda oldukça önemli rol oynayan kalsiyum, vücut için olmazsa olmaz minerallerdendir.

Diğer besinlerin kalorilerini, içerdiği vitaminleri ve vücuda yararlarını öğrenmek istiyorsanız Sağlıklı Beslenme arşivimiz tam size göre.