Kas Gelişim Sürecinde Yapılan Üç Büyük Hata!

Çoğu kişi vücut geliştirme sporuna büyük bir heves ile başlıyor. Spor sürecinde bir ayı doldurması sonucunda dile getirilen “kaslarım gelişmiyor” cümlesi ile spora son veriliyor fakat bu ifade tamamen yanlıştır çünkü vücut yeni yeni alışmaya başlıyor. Bu yazımızda sizlere kas geliştirme sürecinde yapılan hatalardan bahsedeceğiz.

Gereğinden Fazla Ağır Çalışmamak

Kasların büyümesi için her antrenman da bir miktar ağırlık artışı şarttır. Bu nedenle ilk iki setlerinizde doğru postürde hareketleri yapmalısınız. Ağırlık seçimleriniz dikkatli olsun, uygun ağırlık seçimi yapıp tüm seti zorlanarak tamamlayın. Böylece kaslarınızda gerilimi hissedeceksiniz bu şekilde kan pompalanması artacak beraberinde kaslarınız yavaş yavaş gelişimi adım atacak.

Düzenli ve İyi Beslenmemek

Kilo alma ve kilo verme işlemleri çoğunlukla matematik hesaplarına dayanır. Gün içerisinde almış olduğunuz kalori, Yaktığınız kalori oranından fazla ise rahat bir şekilde kilo alırsınız tabi burada kiloyu hangi besinlerden aldığınızda büyük bir etken. Yukarıda ki hesaplamanın tam tersi durumunda vücudunuzu yağ yakma moduna alabilirsiniz. Bu iki türde kullanmış olduğunuz ve yaptığınız hesaplamalar çok önemli çünkü kas kütlesi kazanmak isterken bir anda yağ torbasına ya da yağ yakayım derken kas kütlenizi kaybederek kötü görünüme kavuşabilirsiniz.

build-muscle-bicep-curls[1]

Sabahları kalktığınızda gibi kahvaltınızda bisküvi, poğaça ya da nutella gibi ürünlere yer veriyorsanız uzun vade sonucunda ne kas kütlesi kazanırsınız ne de zinde bir vücuda sahip olabilirsiniz. Besinlerinizin büyük kısmını kompleks karbonhidratlardan tercih etmeye özen gösterin. Ağır spor sürecinde vücudunuzun kilo bşaına 2.0 gram protein alabilirsiniz.

Düzensiz Uykunun Etkileri

Vücut geliştirme ya da yağ yakmak istiyorsanız geceleri en az sekiz saat boyunca uyumalısınız aksine vücudunuz büyüme hormonunu tetiklemeyecek beraberinde yaptığınız antrenmanlar hiçbir işe yaramayacak. Kaslar uyurken dinlendiğinde büyük bir oranda protein’e ihtiyaç duyar bu nedenle gün boyunca almanız gereken protein oranını karşılayıp gece boyunca inzivaya çekilmeniz gerekiyor.

Yukarıdaki maddelere uymuyorsanız hayallerinizde ki vücuda ulaşmanız oldukça zor olacaktır. Vücut geliştirme sporu oldukça titizlik ve büyük bir sabır istemektedir. Bu nedenle antrenmanlarınız da düzenli bir çalışma ortamı yaratarak başarıya ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.