Kilo Almak için Ne Yapmalıyım?

Ektomorf vücut tipine sahip olan insanların yapısı oldukça ince olur ve kilo almaları oldukça güç bir süreçtir. Ne kadar besin tüketseler bile sabit olan kiloların üzerine koymakta çok zorlanır. Bu yazımızda bu sorunların nasıl ortadan kaldırılacağını ve etkili bir kilo alma rehberini sizlere sunuyoruz.

Kalori Mantığını Anlayın

Kalori gıdaların içerisinde yer alan enerji miktarıdır. Asıl yapısı ise ısı birimidir. Kilo vermek ya da almak istiyorsanız bu kalori mantığını yalayıp yutmanız gerekiyor aksine başarısız olacaksınız. Kilo almak isteyen ektomorf bireyin günlük kalori miktarı 2500 olsun. Bu rakam onun BMR hızı ile ilişkindir yapmanız gereken 2500’ün üzerinde 1000 kalori daha koymanız yani aşağı yukarı 3500 – 4000 kalori günlük almalısınız.

Protein Tüketin

Proteinlerin insanların yapı taşları olarak ayırabiliriz. Günlük yeterli miktarda protein almanız ve bu durumu düzenli olarka eşit öğünlere yayarak aç kalan kaslarınızı beslemelisiniz. Eğer spor yapıyorsanız günlük kilo gram başına 2GR protein alın 3.5 – 4 saat arasında yeni bir öğün oluşturun.

Karbonhidrattan Eksik Kalmayın

Karbonhidratlar ağırlıklı olarak insanlara enerji kaynağı olur. Karbonhidrat erken çok kalite ve besin değeri yüksek olan gıldalara dikket edin. Bunlara en iyi örnek Pirinç Pilavı ve Bulgur Pilavıdır. Kalorinize göre karbonhidrat açığının tamamlayabilirsiniz bu duruma paralel olarak günlük hedeflediğiniz miktara ulaşabileceksiniz. Protein de olduğu gibi belirli aralıklarda karbonhidrat ve protein dengesini sağlayarak vücudunuzu besleyin.

Yağları Es Geçmeyin

Yağlar insanların vücutlarının en doğal enerji kaynağıdır. Vücuda alınan yağlar karbonhidrat gibi çok hızlı bir şekilde enerji kaynağı olarak kullanılmıyor. Yavaş emilimi olduğu için size gün içerisinde yeterince enerjiyi sağlayacaktır. Kuruyemişler ile hem kalori hem de yoğun bir yağ alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Özetle yukarıda ki maddeleri doğru bir şekilde kombine ettiğinizde geriye sadece sabır kalıyor. Bu süre zarfı içerisinde artık kilo alımınız gerçekleşecek ve sağlıklı bir şekilde kütle kazanabileceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git