Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Kilo Hamile Kalmayı Engeller mi?

Anne olacak kişilerin vücutlarında gebelik süreci boyunca bir takım değişikler olacağı için gebe kalmadan önce dikkat etmeleri gereken hususlar vardır. Bunlardan bir tanesi de yeterince kilolu olmaktadır. Gereğinden fazla kiloya sahip olmanız gebe kalma oranınızı azaltacaktır.

Fazla kilolu olmak adet düzensizliğine yol açabildiği için aynı zamanda yumurtlama fonksiyonlarını da olumsuz şekilde takip ederek gebe kalmayı etkileyecektir. İdeal kilolarda olmanız ise gebe kalmanıza yardımcı olacaktır. Fazla kiloya sahip olan bayanların gebe kalma sürecine girmeden önce fazla kilolarından kurtulması çocuğun gelişimi için de büyük bir önem taşıyacaktır. Özellikle kilolu olmak hamilelik şekeri, hipertansiyon, idrar yolları enfeksiyonu ve zehirlenme gibi sorunları beraberinde getirmektedir.

Diyet sürecine girdiğinizde ise besin seçiminizde özellikle vitamin olarak C ve E açısından zengin olanları seçmeniz de fayda var. Kafein ise oldukça azaltılmalıdır. Yağlı yiyecekleri hayatınızdan tamamen çıkartmalısınız.