Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Kilo Vermek Adet Düzensizliği Yapar mı?

Dünya genelinde yer alan tüm bayanların çoğu yıl içerisinde 11 – 13 kez adet sürecinden geçer. Bu rakama yakın olan değerler normal olarak kabul edilmektedir. Ancak kimi zamanlar bu rakamlar değişiklik göstermektedir. Adet düzeni birçok şeye bağlı olmakla birlikte birçok kadının aklına “kilo vermek adet düzensizliği yapar mı?” sorusu da gelmekte. Adet gecikmesi birçok etkene bağlı olduğundan dolayı, adet düzensizliği konusuna sizin için normal olan değerlere bakılarak bir değerlendirme yapılabilir.

Kilo Vermek Adet Düzensizliği Yapar mı?

diyet yapmak/kilo vermek adet düzensizliği yapar mı
Kilo almak adet düzensizliği yapar mı?

Teknik olarak normal şekilde kilo vermek direkt olarak adet düzensizliğinize etki etmez ancak, ani kilo verme, strese bağlı kilo verme ya da bir rahatsızlıktan kaynaklı kilo verme sizlerin bu düzenini bozabilmektedir. Regl düzeninizin bozulması gayet doğal bir durum olabileceği gibi birçok şeyinde işareti olabilmektedir. Bundan dolayı her halükarda temkinli olmak önemli. Bundan dolayı regl düzeninizi sıkı bir şekilde takip etmeli ve herhangi bir şeyden şüphe duyduğunuz takdirde doktorunuza gözükmenizde fayda vardır.

Diyet Yapmak Adet Düzensizliği Yapar mı?

Diyet yaparken tükettiğiniz besinlerin içeriği, bu konuda çok önemli rol üstlenmektedir. Bundan dolayı diyet listelerinizi güvenilir kaynaklardan ya da diyetisyeninizden almanız gerekmektedir.

Adet Düzensizliği Neden Oluşur?

Paragraf altında yer vereceğimiz liste adet düzensizliğine neden olacak olan bazı durumlar ve sağlık koşulları bulunuyor. Fakat bu listede bulunmayan bazı diğer rahatsızlıkları adet düzensizliğine yol açabilecek seciyedir. Bu nedenle, Sık sık adet düzensizliği yaşıyorsanız bu olayın altında nedeni kesin olarak belirlemeniz ve uygun bir şekilde tedavi gerçekleştirmelisiniz.

Stres, Aşırı kilo alma ya da zayıflama, Yetersiz beslenme ve düşük kalorili diyet programları, Egzersiz rutinin gerçekleştirilen değişiklikler, Gerginlik, Hastalıklar, Seyahat ve günlük hayatı etkileyen değişiklikler adet düzensizliğine yol açacaktır.

Doğum Kontrol Hapları, Doğum kontrol haplarının içerisinde östrojen ve progestin hormonların biyolojik karışımları bulunmaktadır. Bu haplara baktığımızda yumurtalıkların yumurta bırakmasına engel olarak hamileliği önleyecektir. Doğum kontrol hapı kullanmak ya da bırakmak adet düzensizliğini neden olacaktır. Bu olayların çözümlenmesi yaklaşık olarak altı ayı bulacaktır.

Uterin Polipleri ve Miyomlar, Rahim polipler, Rahmin iç tabakasında ortaya çıkan küçük oluşumlardır. Miyomlara baktığımızda ise rahim duvarına yapışık halde bulunan tümörlerdir. Boyutları 0,5 mm’den 10 – 15 santime kadar olacaktır.

  • Ani kilo alma ve kilo kaybı
  • Aşırı egzersiz süreci
  • Endometrial hiperplazi
  • Rahim kanseri
  • Tiroid sorunları
  • Diyabet
  • Karaciğer sirozu
  • Steroidler
  • Östrojen takviye ürünleri
  • Sistemik lupus

Gibi maddeler bu sorunları ortaya çıkartmaktadır. Bu olayları özetleyecek olursak bayanların vücutlarında östrojen hormonu fazla olduğu için bu yağların azalması sonucunda ortaya adet düzensizliği oluşacaktır.

Diyetisyenler tarafından adet ağrıları için önerileri içeren yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.