Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Kilo vermek için diyet ve spor yapmak çok önemlidir. Bu diyet sürecinde fazla yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bunların yerine metabolizmayı hızlandıran, sağlıklı ve kalori değeri az olan yiyecek ve içecekler tüketilmelidir. Bunlar;


Acı BiberAcı Biber; Yapılan araştırmalar acı biber türlerinde bulunan kimyasal bileşiklerin metabolizmayı hızlandırdığını gösteriyor. Yemek ve salatalarda kullanılan acı biber hem sağlık hem de metabolizmayı hızlandırması yönünden faydalıdır ve bolca tüketilmelidir.


Yeşil ÇayYeşil Çay; Vücuttaki toksinleri atması, cildi tazelemesi ve metabolizmayı hızlandırması yönüyle yeşil çay her gün mutlaka bir iki bardak tüketilmelidir.


ZencefilZencefil; Yemeklerden sonra sindirim hızını yüzde yirmi artırır ve besin değeri bakımından oldukça faydalıdır. Salata ve yemeklerde kullanılabileceği gibi yoğurt ile birlikte de tüketilebilir.
Protein; Balık, tavuk ve hindi gibi protein bakımından zengin olan yiyecekler, yağsız ızgara olarak bolca tüketilmelidir.


Lifli YiyeceklerLifli Yiyecekler; Sindirim sırasında vücudun kullandığı enerjiyi artıran lif kaynaklı besinler metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Lif bakımından zengin olan besinler arasında ıspanak, brokoli, elma, portakal, greyfurt, lahana, yulaf, fındık ve kepekli tahıllar sayılabilir.


TarçınTarçın; Zayıflamaya etkisi olduğu gibi kan şekerini düzenleyerek öğünler arasında yaşanan açlığı bastırır.