Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Mide Yanması için Diyet Listesi

Yemek yediğiniz zamanlarda, Yiyecekler ağzımızdan özafagus yoluyla mideye iletilir. Özafagus ve mide arasında özafagus’un alt kapakçığı bulunur. Bu kapakçık yiyeceklerin mideye girmesi için neredeyse kapı vazifesi görür. Normalde oldukça fazla hızlı bir şekilde açılıp kapanır, nedeni ise midede yer alan asidi dışarıya kaçırmasın diye görev görür. Bu kapak açık kaldığında mide yanması görülür ve birey şiddetli bir sızı çeker kimi zaman yediğimiz besinlerden olurken bazen de başka rahatsızlıkların getirdiği durumdur.

Dışarı ki Yemeklerde Mide Yanması Nasıl Önlenir

Güm içerisinde bir şekilde dışarıda yemek durumu ile herkes karşılaşabiliyor. Özellikle mide yanmasından şikâyetçi olan bireyler için bu durum çok daha sıkıntılı hale geliyor çünkü yemekler çoğunlukla yağlı ve baharatlıdır.

Dışarıda Yemek Seçimi Nasıl Olmalı?

  • Kahvaltı da meyve ve sebze suyu içmeyi seviyorsanız, Klasik portakal ve mandalina suyu midenin yanmasını tetikleyecektir. Elma, Muz ve Şeftali karışımı gibi besinler ile sulu meyve suyu yapabilirsiniz. Yağda yumurta yerine haşlanan olanını, Börek ya da Poğaça yerine de tam buğday ekmek tercihi edin. Yağlı peynirleri komple es geçerek yerine lor peyniri tüketebilirsiniz.
  • Dışarıda arkadaşlarınız ile güzel bir vakit geçirme kararı aldığınız bu bağlamda kahve yerine bitki çayları, Çikolata yerine de meyve salatalarını tercih edebilirsiniz.
  • Ev yemekleri yapan restoranlara girdiğinizde, Oldukça az salçalı ve az yağlı seçenekleri göz önünde bulundurun. Zeytinyağlı sipariş ediyorsanız susuz yemek yemeye özen göstermelisiniz
  • Deniz ürünleri çoğunlukla mide yanmasını engeller fakat kızartılmışlara dikkat etmelisiniz. Girmiş olduğunuz bir balık restoranında kalama ya da karides tava yerine ızgara kalamar ve Jumbo karides, Ahtapot salatası tüketebilirsiniz.