Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Obez Bebek Nasıl Anlaşılır, Obez Bebek Kilosu Kaçtır?

Bebeklik sürecinde yanaklarının tombulluğu ile kendisine hayran bıraktıktan bebeklerin çocukluğundaki kilo dağılımı ciddi bir şekilde önemli. Obezite vücut üzerindeki sağlığa bozacak şekilde anormal ve fazla yağ birikmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Günümüzde ise he yaş grubunda çok sık bir şekilde görülen sağlık sorunudur hatta bebeklerde bile.

Çocukların obezitesesi, İlk bir yaşında, Beş ve Altı yaşında ve ergenlik sürecinde görünür. Bu sağlık sorununu beş yaşından önce ya da on beş yaşından sonrasında gelişmesi, Erişkin olarak yaş obezitesi için büyük bir sorun oluşturur. Amerika’da çocuklarda obezite oranı yüzde bazında yirmi iken Türkiye’de bu rakam on – on iki arasında değişiklik göstermektedir.

Bebeklik sürecinde, Çocuğun öncelikle dış görünüşünden obez olduğu kanısı varılabilir. Boy uzunluğunun kiloya oranı ve büyüme sürecinin persentil değerleri ile de farklı sonuçlar çıkartılabilir. Kilo persentil değerleri, Yüzde bazında doksan yedinin üzerindedir. Bebek takibinde belirli bir persentil değerinde kilo alan bebeğin ileriki dönemlerde persentil değerinin yukarı çıkması risk oluşturacaktır.