patates-kizartmasi-kilo-aldirir-mi

Patates Kızartması Kilo Aldırır mı?

Patates kızartması kilo aldırır mı sorusunun cevabını, ABD sınırları içerisindeki Hardvard Üniversitesi, Her gün bir tabak kızarmış, Fırınlanmış ve farklı şekillerde pişirilen patates yemeği, Bir bardak şeker içeren içecekten ya da bir porsiyon kırmızı ya da işlenmiş etten daha da fazla kiloyu tetiklerken, 20 yılda ise toplamda 7,26 kilo artışı sağlıyor.

Yaklaşık olarak 120 bini aşkın sağlık uzmanının en az 12 gün boyunca yürütülen test sürecinde Patatesin bireylere kilo artışı yaptığını gösteriyor. Fakat doğru bir teknikte pişirildiğinde yani haşlama tarzında olduğunda patates kızartma, fırın gibi pişirme yöntemlerine nazaran daha sağlıklı oluyor. Spor yapanların da vazgeçemediği haşlama patates büyük bir karbonhidrat kaynağı diyebiliriz.

Patates Kızartması Kilo Aldırır mıPatates Kızartması Kilo Aldırır mı?

“Patates kızartması kilo aldırır mı?” sorunun cevabını özetleyecek olursak; Diyet yapan insanların tüketmekten kaçınması gereken besinler arasında yer alan patates kızartması, kısa sürede vücutta yağlanma yaptığından kaynaklı olarak, kuşkusuz kilo almayı da beraberinde getirmekte.

Dışarıda yemek yiyen insanların kolay kolay kaçamadığı, her yemeğin yanında sunulan yegane yiyecek olan patates kızartmasının daha önceden kullanılan yağda kızartılması, kanser riskini de beraberinde getirmektedir.

Son derece besleyici olan patates, kızartılma sırasında maalesef içeriğindeki vitamin ve minerallerin yok olmasına neden oluyor. Bu lezzetli besini tükettiğimiz zaman, vücudumuz yağdan başka bir şey almamış oluyor.

Bundan dolayı diyetisyen ve uzmanların önerisi şu şekilde oluyor; “patates tüketmek istediğiniz zaman, kızartma yerine haşlama yapmanız patatesten en yüksek verimi almanızı sağlar.”

Uzun lafın kısası, patates kızartması kilo aldırır mı? Evet. Patates kızartması kilo aldırır. Bu besini tüketirken vücudunuza yüksek oranda nişasta ve yağ alacağınızdan dolayı, karaciğer ve diğer organlarınız oldukça yorulmaktadır. Özellikle bel, kalça ve göbek bölgesinde fazlalıklara yol açmaktadır.

Bu besinin kalori değeri; 100 gram kızartma ortalama 536 kaloriye denk gelmekte.

patates-kizartmasi-besin-degerleri
Patates Kızartması Besin Değerleri

Patates Kızartması Besin Değerleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yaklaşık olarak 536 kaloriye denk gelen bir porsiyonun vitamin, protein, mineral, yağ ve karbonhidrat değerlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

100 gram patates kızartması;

100 gram patates kızartmasının içeriğindeki besin değerleri şu şekildeir;

  • 5 gram karbonhidrat,
  • 13 mg A vitamini,
  • 4 gram protein,
  • 5 gram yağ,
  • 1250 mg potasyum,
  • 65 mg kalsiyum,
  • 3 mg demir,
  • 10 mg C vitamini,
  • 563 mg sodyum

 

Coca Cola Zero kilo aldırır mı? yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.