Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Protein Tozu Nedir? Ne için Kullanılır?

Proteinler kas dokusunun neredeyse olmazsa olmazlarındandır. Vücudumuzun bütün hücrelerin büyük bir kısmı proteinler tarafından sağlanmıştır. Bu hücreler gün içerisinde sürekli olarak yenilenmektedir böylece vücudumuzda sürekli protein alışveriş olması gerekmektedir. Gerekli protein alımı gerçekleşmezse uzun vade sonucunda kas kayıpları boy göstermeye başlayacaktır.

Ne İçin Kullanılır?

Kas geliştirme ya da her hangi bir ağırlık antrenmanında kişinin vücudunda ki kas oranın arttırması adına kullanılır. Her insanın vücudunun da ki yağsız kas kütlesine göre hesaplanan protein miktarı vardır, kişi bu orana belirli bir besin grubu içerisinde ulaşması gerekir. Kimi zaman bu orana ulaşmakta güçlük çektiğinde bir ölçek protein tozu ile günlük oranını doldurabilir.

Protein tozlarında sağlığı ters yönde etkileyecek madde bulunmamaktadır burada çoğunlukla kişinin günlük ihtiyacını güzel hesaplayamadığından dolayı fazla protein alımının getirdiği rahatsızlıklar protein tozlarını suçlamaktadır fakat bu durum tamamen yanlıştır.