Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Sabah Kahvaltısından Hemen Sonra Acıkma Sorunu Neden Olur?

beraberinde getirdiği kan şekerinin yükselmesi sizin bir saat sonrasında yeniden acıkmanıza neden oluyor. Kimi zaman hızlı kahvaltılardan oluşurken kimi zamanda yanlış besin seçimi sonucunda kahvaltıdan sonra acıkma hissi ortaya çıkmaktadır.

Oldukça uzun bir süre boyunca uykuda kalan vücudunuz gereğinden fazla besin eksikliğine ihtiyaç duyacaktır. Bu nedende sabah kalktığınızda börek, poğaça ya da bisküvi gibi ürünleri asla ve asla tüketmemelisiniz. Sabah kahvaltılarında seçimini yapacağınız besinler size gün boyunca enerji sağlarken aç kalmanızı da engelleyecek. Kahvaltınız da yer vereceğiniz besinler yapı olarak kompleks karbonhidrat + protein tabanlı olmalı.

healthy-breakfast-136397701299503901-150422160102[1]

Yukarıda yapıyı açacak olursak kahvaltınızda, Kepek, Buğday ekmeği, Yulaf gibi besinleri ekleyerek kompleks karbonhidrat sürecini tamamlayabilirsiniz. Protein yapısına gelecek olursak seçimleriniz daima lor peyniri, yumurta, süt gibi besinlerden oluşmasına özen göstermelisiniz. Seçimini yaptığınız besin grupları sizin gece boyunca aç kalan vücudunuzu tekrardan faaliyete geçirerek gün boyunca iş hayatınızda enerjinizin eksilmemesine neden olacaktır.

Kahvaltınızda mevsimler olarak salata ve meyveleri de asala ve asla eksik etmemeye özen gösterin. Gece boyunca boş kalan Glikojen depolarınızı doldurmak için meyvelere de ihtiyacınız olacak. Kahvaltınızı erken saatlerde yapıyorsanız, Öğlen yemeğine kadar ara öğünlerden yararlanarak vücudunuzu doyurabilirsiniz.