Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kilo vermeyi elbette ki herkes başarabilir. Ekmeği keserek, tatlı yemeyerek, aç durarak, diyet yaparak, spor yaparak.. Fakat önemli olan zayıflamak ya da kaç kilo verdiğini görmek değil, sağlıklı ve birdaha yeri alınmayacak şekilde yavaş yavaş kilo vermektir.
Kilo vermek için yapılan en büyük yanlışlar arasında ekmeği tamamen kesmek veya aç kalmak vardır. Bunlar hiçbir yararlı besin almadan, vücuda zarar veren kilo verme yöntemleridir. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için yapılması gerekenler sadece bir kaç maddeden oluşuyor.

1-Güne ılık su ile başlamak ve kahvaltıda az miktar ekmek, bir yumurta ve yeşillik tüketmek. İsteğe göre bu kahvaltı yağsız ve faydalı yiyeceklerle, hafif meyveler ve ceviz içi gibi kuruyemişlerle zenginleştirilebilir. Yapılan kahvaltının çok geç saatte olmamasına dikkat edilmelidir.

2- Öğle öğününü kesinlikle atlamamak gerekiyor. Bu öğünde haşlanmış sebze ve yoğurt en sağlıklı tercihlerdendir. Ayrıca bu öğün bir kase çorba veya salata ile de geçiştirilebilir.

3-Akşam yemeğinde çok ağır ve yağlı yiyecekler tüketilmemelidir. Bunun yerine çorba, yağsız pişmiş et, haşlanmış sebze ve yoğurttan oluşan bir menü kilo vermek için harika bir seçim olacaktır. Akşam yemeği özellikle saat altıdan sonra yapılmamalıdır. Fakat geç saatte yemek zorunda olanlar oldukça hafif yiyecekler yemelidir.

4- Gün içerisinde ara öğünler oluşturulmalı ve bunlarda salatalık, yeşil elma veya hafif meyveler tüketilmelidir.
5-Bol su tüketmek hem cilt için hem de metabolizma için çok faydalıdır. Her gün mutlaka iki iki buçuk litre su içilmelidir. Bu sıvı tüketimi yeşil çayla da desteklenmelidir.

6-Son olarak en önemli olan nokta hareket etmektir. Yürümek, merdiven çıkmak, ip atlamak ve imkan varsa spor yapmak en sağlıklı kilo verme yöntemleridir.