Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Şekerli Fındık Ezmesi Kilo Yapar mı?

Yaklaşık olarak bir tatlı kaşığı fındık ezmesi içerisinde, E, C, K vitaminleri bulunurken bakır, folik asit ve mineral bakımından oldukça zengin bir besindir. Yağ, Şeker oranı açısından da yüksek olan fındık ezmesinin bir porsiyonun da toplam olarak 391 kalori bulunuyor. Bazı besinlerin üretimin de bir tatlı kaşığı fındık ezmesi kullanır bu da 5 grama tekabül ederek 32 kalori içerir.

Kahvaltılık çikolataların üretim sürecinde kullanılan fındık ezmesinin sağlıklı besin kategorisindeki puanı ise ikidir. İçerisinde çok fazla yağ olup elden geldiği kadar tüketim sürecinde dikkat edilmesi gerekecektir. Burada fıstık ezmesinin üretim sürecinde kullanılan yağlar dikkat çekiyor çünkü sağlıklı yağlar ile yapılan fıstık ezmeleri bireye daha iyi enerji verecektir böylece günlük alması gereken yağ miktarını da bu şekilde sağlayabilir.

Fındık-Ezmesi-nasıl-yapılır[1]

Genellikle diyet yapan kişilerde sağlıklı yağ kazanmak için kullanılan fındık yada fıstık ezmesi oldukça doğru seçimdir. Fakat kahvaltıda kullanılacak olan bu yağ kaynağı çok fazla kaçırılmamalıdır aksine sağlıklı bir şekilde yağ kazanırken oldukça yağlı bir bel bölgesine sahip olabilirsiniz. Fındık ezmesi seçimi yaparken büyük oranda şekersiz olmasına dikkat edin aksine şeker ile gereksiz kalorileri farkında olmadan vücudunuza yükleyebilirsiniz.

Diyetisyenler tarafından yapılan araştırmalarda şekerin oldukça sağlıksız olduğu görülmüştür bu nedenle sağlıklı olan fındık yağının içerisinde şeker olunca sağlıksız hale gelmesi mümkün olacaktır.