Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Şekersiz Çayın Faydaları ve Zararları

Siyah Çay, Bir içecek olarak tüketim olarak yapılması için bu üretimi tetikleyen Camellia Sinensis türelerin yaprakları ile oluşturulan bir işlemdir. Bu yazımızda ise size çayın yararlarından bahsedeceğiz.

Polifenollerin Katkısı

Polifenoller, Çayın oldukça ciddi bir bölümün oluşturur. Polifenoellerin fizyolojik açıdan etkilileri olumlu ya da olumsuz yönde olmaktadır. Okside olmayan polifeenoller, “Biyaflanoidler” olarak açıklanır. Vitamin P olarak geçen bu yapı kılcal damalara destek sağlar.

Kafein Desteği

Çay oldukça ciddi bir miktarda kafein ve diğer metilksantinleri üzerinde barındırır. Özetle çay sizi bir süre uykunuzdan alı koyacak etkiye sahip bu şekilde işinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Fazla kafein tüketiminde bulunursanız vücudunuzun kafeine duyarlılığı kalmayacaktır böylece kafein girişiminde bulunmanız başarısız kılınacaktır.

Yukarıda sayılan maddeler çayda yer almaktadır fakat çaya atılan şeker bir anda eridi için vücudunuzu çok daha kötü hale getirecektir. Yaşanacakların arasında en büyük sorunlardan bir tanesi kanser taşıma potansiyeline sahip olmanızdır. Bu potansiyel şeker tüketiminiz arttıkça yükselecektir.