Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Sindirim Sistemini Hızlandıran Sebzeler

İnsan vücudunda yer alan metabolizma hızı, Organların çok daha iyi bir şekilde çalışması için günlük minimum enerji yani kalori değerindedir. Metabolizma hızı çok yüksek olanlar gün içerisinde oldukça fazla kilo yakarlar neredeyse yediklerini kısa sürede yakacak seviyededirler bu yüzden kilo almaları oldukça güçtür.

Kilo vermek isteyenlerde ise bu durum çok daha derindir çünkü gün içerisinde yediklerinin besin değerleri metabolizma hızından fazlaysa kişiye kilo ve yağ olarak geri dönecektir.  Eğer sizlerde metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız aşağıdaki besinlere göz atabilirsiniz.

Acı Biber: Bu besine “yakıcı” özelliğini sağlayan “capsaicin” içeren yiyecekler insanların metabolizmasını hızlandıran besinlerin arasında ilk sırada yer almaktadır. Piyasada bu tarz ürünlerin işlenmiş halini bulabilirsiniz. Bu tarz ürünlere yer vermeniz yerine normal acı biber tüketmeniz de yeterli olacaktır. Birkaç tane tüketimi yapılan biber üç saat boyunca metabolizma hızınızı 1,5 – 2 katına kadar çıkartabilecek seviyedir.

Zencefil: Zencefil tüketimi sindirime yardımcı olurken insanların vücut sıcaklığında yükseltir ve yemeklerden sonra metabolizma hızını yaklaşık olarak %20 oranında arttırır.

Yeşil Çay: Kafein desteğinde bulunan yeşil çay, Aynı zamanda bireyin vücut sıcaklarını harekete geçirerek “fenol” adlı bileşeni taşımaktadır.

Protein: Karbonhidrata nazaran çok daha uzun bir süre içerisinde sindirildiği için protein bakımından zengin bir yemekten sonra sindirim sistemi daha da fazla enerjiye ihtiyaç duyacaktır böylece yakılan kalori miktarı yükselecektir. Balık, Tavuk, Hindi gibi kırmızı ete çok daha az yağ içeren protein kaynaklarının da sık bir şekilde tüketebilirsiniz.

- Advertisement -

Lifli Besinler: Besinlerin sindirilmeyen kısmı olan lif, Sindirim sırasında vücudun kullanmış olduğu enerjiyi çok daha fazla arttırarak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Bu tarz besinlerin tüketimini yaparak uzun süre tokluk hissini koruyabilirsiniz.