Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Tuzsuz Yemekler Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

Tuzun ne olduğunu açıklayacak olursak, Kimyada sodyum klorür adıyla bilinen kimyasal bir bileşiğe sahiptir. Aynı zamanda iyot olarak da açıklayabiliriz. Tuzun faydalarını ele alacak olursak, Tuz insan vücudunun asit-baz dengesini korur, Vücudun elektrolit dengesine sağlar, Tansiyonu yükseltir, Mikropları ortadan kaldırır ve en önemlisi ise tiroit bezinden hormon salgılanması adına etkili bir mineraldir.

“Tuz Kilo Aldırır mı?” sorusuna cevap verecek olursak, Yapılan araştırmalar sonucunda kilo almayı önlemek için tuzdan uzak durulması tercih edilir. Fakat bunun nedeni tuzun doğrudan kilo aldırmasından kaynaklanması değildir. Tuz ilk olarak yemeklere katıldığından dolayı iştah açan etkisi vardır. Ortaya çıkan iştah açlığını da gereğinden fazla yemek yemeye yol açmaktadır.

Yukarıda yapmış olduğumuz kısa bir açıklama ile birlikte tuzun kilo aldırmaya etkisi olduğunu vurgularken, Tüketimi bırakıldığında ise kilo vermenize yardımcı olacağını açıkladık. Günlük sodyum ihtiyacınızı sofra tuzundan değil mineralli sulardan ve sodalardan alabilirsiniz.