Uyku Kilo Aldırır mı?

Uyku düzenli bir şekilde uygulandığında gün içerisinde almış olduğunuz gereksiz kalorileri yakmanıza yardımcı olur. Fakat uykusuzluk yeme alışkanlıklarını da bozduğundan dolayı ortaya hiç istenmeyen bir sorun çıkartıyor; Kilo almak. Esasında uykunun yaşa göre süresi var. Bir bebek günde 12 saat boyunca uyurken, Orta yaşlarda olan bir birey ise 8 – 9 saat ve daha ilerileri için bu rakamlar biraz daha düşüşe geçiyor.

Düşük kaliteye sahip olan uyku; Bireyin kilo almasına, diyabet ve hipertansiyon gibi ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirebiliyor. Kanada sınırları içerisinde yer alan Vancouver kentinde ki Kuzey Amerika Obezite Birliği tarafından yapılan yıllık toplantı sürecinde uyku eksiliği ya da uyku ritminin bozulmasının sonucunda vücutta kimyasal değişiklerin yaşandığını dile getirdi.

Yapılan bir diğer araştırma da ise 800 yüz kişi de gerçekleştirilen çalışmaların sonuçlarına göre; Uykusuzluk yemek yeme alışkanlıklarını değiştirirken kişinin kilo almasına neden oluyor. İdeal uyku saati yedi ile sekiz saat arasında tutulmalı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.