uzum-cekirdegi

Üzüm Kilo Aldırır mı?

Yaz ve sonbahar sonlarına kadar gözümüzle hep tezgahlarda aradığımız, güzel egemizin bağlarında yetişen bu güzide meyvemizi sizlere anlatmaya çalışacağız. Bu güzelliğin tadını çıkartırken, bir yandan da üzüm kilo aldırır mı? diye düşünüyoruz. Üzümün faydaları söz konusu olduğunda yazmakla bitiremeyiz ama sizler için önemli olanlarını araştırıp, en ünlü üzüm çeşitleri? nelerdir diye bir liste hazırladık. Sadece kendisi ile değil üzüm çekirdeği yağı ile de bizlere besin vermektedir. Dilerseniz yazımıza üzüm kilo aldırır mı? sorunun cevabıyla başlayalım.

Üzüm Kilo Aldırır mı?
Üzüm Kilo Aldırır mı?

Üzüm Kilo Aldırır mı?

Üzümlerin kalorisi düşüktür ve neredeyse yağsızdır. Ama her besinde olduğu gibi üzümde vücuda alınması gereken kalori değerinden fazlası alındığında, elbette vücuda giren kalori yükseldiği için kilo alımı yapmaya başlayacaktır. Üzüm kilo aldırır mı? sorusuna üzüm çeşitlerinin kalori değerlerini yazarak, Diyet programınıza göre hangi üzüm çeşitlerini, ne kadar? tüketmeniz gerektiğine siz veya diyetisyeniniz karar vermelidir diye düşündük ve sizler için üzümlerin kalori değerlerini bir tablo halinde listeledik;

100 Gram için;

  • Kuru üzüm 300 kalori
  • Sultaniye üzümü 65 kalori
  • Siyah üzüm 70 kalori
  • Taze yeşil üzüm 240 kalori
  • Üzüm pekmezi 250 kalori
  • Üzüm suyu 56 kalori

Üzümün Faydaları

Üzüm kilo aldırır mı? sorusunu ele almışken faydalarına değinmeden olmaz dedik. Peki üzümün faydaları nelerdir?

Bir üzüm ısırdığınızda, tatlı, sulu ve lezzetli olmasından daha çok bir doz besin ve antioksidan alırsınız. Üzümün faydaları saymakla bitmez, ama aralarında önemli olanlarını buyrun beraber okuyalım;

Uzun araştırma sonunda uzmanlar, üzüm tüketen insanların kanserli hücrelerinde azalma olduğunu tespit etmiştir. Akneler için iyileştirici olmakla beraber, özellikle siyah üzüm adeta kan yapımını artıran bir ilaçtır. Daha sağlıklı bir kalp için üzüm yemelisiniz.  Üzümdeki polifenoller,  kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Serbest radikalleri temizlemenin yanı sıra, bol ve sağlıklı lif içerdiğinden kabızlığa düşmandır.

Üzümler yakında göz sağlığı için en iyi meyve olarak yer alabilir. Miami Üniversitesi’nde bulunan, Bascom Palmer Göz Enstitüsü’nün araştırmasına göre, düzenli olarak üzüm yemek retinadaki bozulmaların korunmasına yardımcı olabilir. Araştırmada, günde 3 porsiyon üzüm ile beslenen kişilerin retina duvarlarının kalınlaştığı tespit edilmiştir.

Üzüm çekirdeği yağı gibi üzümün kendiside iyi bir nemlendiricidir. Bu sayede hem ciğerleri nemlendirir, hemde astım hastalığının oluşma ihtimalini oldukça azaltır. Polifenol açısından zengin olan üzüm; kolesterol, tansiyon, kan şekeri gibi hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olur. Üzüm, iyi bir K vitamini kaynağıdır. K vitamini kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Sağlıklı lifler içerdiğinden, bağırsak düzensizliğiniz varsa düzen ve kabızlığa iyi bir çözüm olur.

Kaynakça
uzum-cekirdegi-yagi
Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm herşeyi ile insanlar için adeta şifa ve besin deposudur. Üzüm çekirdeği yağı farklı yöntemler kullanılarak bir düzine kullanım imkanı sağlamaktadır. Üzüm çekirdeği yağı olgunlaşmış üzüm çekirdeklerinin preslenmesi üzerinden elde edilmektedir. Farklı teknik ve aşamalar ile içerisindeki zengin mineral ve vitamin deposu aynı kalır.  Bir televizyon programına katılan Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU, üzüm çekirdeği yağının yapımı ve faydaları hakkında yöneltilen soruya şu şekilde açıklıyor;

En eski ve sağlıklı tekniklerden biri presleme tekniğidir. Yağlı tohum hammaddesinin içerisindeki yabancı maddeler temizlendikten sonra yüksek derecelere maruz bırakılmadan preslerde sıkım işlemi yapılmaktadır. Daha sonra basit filtreleme işlemi yapılarak üzüm çekirdeği yağı hazır hale getirilir. Bu teknik ile elde edilen yağlar, proses sürecinde yüksek derecelere (40-50°C) maruz kalmamaları ve hammaddeden yağın çıkarılması sırasında solvent kullanılmadığı için, antidoksanlar, fosfatidler, serebrosidler ve fitosteroller gibi bazı maddeleri değer açısından ön plana çıkarmaktadır. Üzüm çekirdeği yağı aktarlarda ya da bu gibi farklı yerlerde güvenli şekilde temin etmek mümkündür. Hem yemekler için hem de cilt sağlığı ve birtakım hastalıklar konusunda önemli bir olanak tanımaktadır. Günde bir kaşık üzüm çekirdeği yağı içmek vücut için yeterli oranda olacaktır.

Unutmayın ki bu tarz ürünler tedavi amaçlı değildir. Lütfen hekim teşhisi ve kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Üzüm Çeşitleri
Üzüm Çeşitleri

Üzüm Çeşitleri

 Razakı

Bu cinsin salımları iri olsa da ağacın genelinin dalları seyrek sıklıktadır. Üzüm gibi kokusu yoktur ama tadı bal gibi tatlıdır. Ülkemizde Denizli, Aydın ve İzmir çevrelerinde. Dünyada ise Yunanistan, Filistin ve Mısır bölgelerinde yetişir.

Eylül ayının başlarında olgunlaşmaya başlar.

 Sultani Çekirdeksiz

Verimli olması ve kısa sürede gelişmesiyle bilinir. Yeşil ve sarı arası küçük taneli bir çeşit olup, kabukları ise oldukça incedir.

Sadece Manisa bölgesin’de yetiştiriliyor.

  Pembe gemre

Yemeden önce uzun uzun izlediğimiz pembe renkte ve iri olan üzüm çeşitidir.

Ege bölgesinde bulunan Denizli, Ödemiş ve Bergama’da yetiştirilir.

Trakya ilkeren

Marmara bölgemizin Trakya kesiminde yetiştirilir. Çok verimli bir üzüm çeşitidir. Oluşumunu erken tamamlar ama salkım halinde ağaçta uzun zaman bozulmadan kendini koruyabilir.

Süper çekirdeksiz asma üzümü

Hepimizin genellikle yediğimiz üzüm türü budur ve halk arasında “sofralık üzüm” olarak bilinir.Türkiye ve Dünyanın çoğu bölgesinde yetiştirilir. Ağustos ayında olgunlaşmaya başlar.

3 günde 3 kilo verdiren üzüm diyeti yazımızın da ilginizi çekeceğiniz düşünüyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.