vitamin-haplari-kilo-aldirir-mi

Vitamin Hapları Kilo Aldırır mı?

Zor zamanlar geçirdiğimiz şu günlerde hepimizin istediği güçlü ve sağlıklı bir beden. Bir yandan Covid-19, bir yandan kışın habercisi sonbahar ve hala devam eden tempolu iş hayatı derken artık bedenimizin güçsüzleştiğini hissediyoruz. İşte tam bu sırada hissettiğimiz halsizlik ve yorgunluk için vitamin hapları bizim yardımcımız olur. Gelin vitamin hapları kilo aldırır mı? sorusunun cevabına geçelim.Vitamin hapları kilo aldırır mı? Hangi vitamin hapı daha iyidir? Vitamin hapları nasıl kullanılır? Vitamin haplarının zararları nelerdir? gibi aklımızda ki soru işaretlerini kaldıralım.

Vitamin Hapları Kilo Yapar mı?

Vitamin hapları kilo aldırır mı? sorusunun net ve kısa cevabı “Hayır”. Nedenine değinecek olursak;

Uzmanlar vitaminleri kalori içermeyen “mikro besinler” olarak tanımlıyor. Amaçları aldığınız besinleri bedeninizde düzenli ve sorunsuz çalışmasını sağlamaktır.

Eğer ki Düzensiz ve yetersiz besleniyorsanız bozulan metabolizmanız sonucunda iştahsızlık ve sağlık sorunları yaşamaya başlarsınız. Bu sebeple de kilo kaybı yaşarsınız. Vitaminler ters orantılıda olabiliyor. Örneğin, B6 vitamini vücudunuzda düşük olduğunda beyin serotonin de azalma olur ve buda iştahınızın artması anlamına gelir.

Sonuç olarak vitamin hapları kilo aldırır mı? sorusunun cevabı doğru kullanımda hayır, düzensiz ve sağlıksız beslenme, güçsüz bağışıklık ve yavaş metabolizma size kilo aldırır veya zayıflatır.

Vitamin Hapları Nasıl Kullanılır?

Doktorunuzun veya prospektüsün de belirtildiği gibi kullanılmalıdır. Çok yada az dozlarda ve tavsiye edilen zamandan daha uzun yada az tüketilmemelidir. Benzer Multi vitaminleri aynı anda almak yada belirtilenden fazla almak ciddi yan etkilere yol açabilir.

Bir cam kase vb. farklı bir ambalajda saklanması tahribata veya bozulmaya yol açabilir. Orjinal ambalajında ve oda sıcaklığında saklanması gerekmektedir. Vitamininiz çiğneme tableti ise yutmadan önce iyice çiğnemeniz, dil altı tableti ise iyice eridiğinden emin olmanız gerekmektedir. Asla dil altı tabletinizi çiğnemeyin veya yutmayın. Vitamin hapınız kapsül şeklinde ise bir bardak su ile tüketmeniz yeterli olacaktır.

vitamin-haplari-kilo-aldirir-mi
Vitamin Hapları Kilo Aldırır mı?

Vitamin Hapları Zararlı mı? / Zararları Neler?

Vitamin hapları kilo yapar mı? sorusunun cevabından sonra gelelim Vitamin hapları Zararlı mı? sorusuna. Kendimizi daha iyi hissetmek için başvurduğumuz vitamin haplarının zararları? sorusunun cevabını  Memorial Sağlık Grubu Dahiliye Bölümü Uzmanları Şu şekilde yanıtlıyor:

Sağlıklı olan insanların ek olarak vitamin almalarına ihtiyacı yoktur. Ancak kendini iyi hissetmiyorsa bir doktora başvurup doktor kontrolünde ek vitamin alması gerekmektedir. Fazla tüketilen A vitamini karaciğer bozukluğuna, C vitamini ise böbrek taşına ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

Fazla vitamin kullanımı vücuda zarar verir mi?

A vitaminin fazlası vücutta birikip karaciğer zehirlenmesine yol açabilir. C vitamini ve Kalsiyumun fazlası ise böbrek taşına sebep olabiliyorken; niyasin (B3) sinir sisteminde, kandaki glukoz ve yağda uyuşturucu etkisi yaratabilmektedir. D vitaminin fazlası kandaki yüksek konsantrasyonda olmasına neden olabiliyor.

ABD’de yapılan bir bilimsel araştırma sonucunda aşırı vitamin tüketiminin, prostat kanseri ile bağlantılı olduğu görülmüştür.

Gerekli olan ek vitaminler doktor kontrolünde belirlenmelidir. Her kişinin vitamin ihtiyacı farklıdır. Vitaminlerin günlük miktarları vardır, bu değerler ambalajların üzerlerinde yer alsa bile yine de bir uzmanla görüşmeniz her zaman sizin sağlığınız içindir.

Doğru bir beslenme programı ile vitamin haplarının içeriğinde olan bütün vitaminleri bitkisel ve hayvansal besinlerden alabilirsiniz. Böylelikle vitamin hapları kilo aldırır mı sorusunun yerini besinlerin vitamin tablosu almış olur.

Mevsimine göre sağlıklı tüketilen sebze ve meyveler en zengin vitamin ve mineral kaynağıdır. Sizler için hangi vitaminler ve bu besin kaynaklarının içinden sizlerin bağışıklığınızı güçlendirecek ve metabolizmanızı hızlandıracak besinleri sıraladık.

  • Selenyum bakımından zengin besinler!

Bağışıklık sistemini güçlendiren bir mineral olan selenyum, zararlı mikroorganizmalar ile savaşan ve hücrelerini koruyan bir mineraldir. Selenyum eksikliği depresyona ve mutsuzluğa neden olabilir. Tüm deniz ürünleri, mantar, susam, tam tahıllar, sarımsak, soğan, yumurta ve tavuk eti selenyumun en iyi kaynaklarıdır.

  • C vitamini olmazsa olmaz!

C vitamini iyi bir antioksidan ve iyi bir enfeksiyon savardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kuşburnu, domates, soğan, yeşil biber, roka, brokoli, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina ve kivi gibi besinler en güçlü c vitamini kaynaklarıdır.

vitamin-haplari-kilo-aldirir-mi
Vitamin Hapları Zararlı mı?
  • Çinko zengini besinler tüketin!

Çinko, bağışıklık sisteminin temel mekanizmasında ve serbest radikallerin vücuda verdiği hasarı önlemede önemli bir role sahiptir. Ayrıca İmmun sistemi güçlendirir, metabolizmayı hızlandırır, enerjik ve pozitif olmanıza katkıda bulunur. Hindi eti, kabak çekirdeği, kuru baklagiller, deniz ürünleri, fındık, badem, ceviz, fıstık gibi besinlere hayatınızda yer vermelisiniz.

  • Kalsiyum ve protein en büyük silahınız!

Kalsiyum, vücudun su dengesini sağlar, ödemi azaltır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Enfeksiyon geçirildiği dönemlerde, protein kaynaklarının yeterli tüketilmesi, vücutta oluşan yıkımı iyileştirmesi için oldukça önemlidir. Süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi gıdalar proteinin ana kaynaklarıdır.

  • B12 eksikliği mutsuzluk ve yorgunluğun nedeni!

B12 eksikliği; sinir sistemi zararına, hafıza kaybına ve öğrenmede güçlüğe sebep olur. Güçlü bir hafızaya ve sabahları dinlenmiş uyanmak için mutlaka B12 vitamini içeren besinler tüketmelisiniz. Yumurta, et, balık, peynir, soya sütü ve yoğurt gibi besinlerden bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

  • D vitamini eksikliğine dikkat

Kışın habercisi olan sonbahar kendini göstermeye başlarken vücutta en fazla D vitaminin eksikliğini hissedersiniz. D vitamini eksikliği, bağışıklık sisteminizin zayıflaması sonucu hastalıklara davetiye çıkarıyor. D vitaminin en büyük kaynağı güneş ile beraber somon, yumurta ve süt ile de ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

-Bol ve sürekli su için!

Bağışıklık sistemi başta olmak üzere vücuttaki toksin atımını hızlandırmak ve metabolizmanızın çalışması için su tüketmelisiniz.

-Düzenli ve yeterli uyku şart!

Düzenli ve yeterli uyku ruhsal ve fiziksel sağlığı korur. Yapılan araştırmalar sonucunda düzensiz uykunun birçok kronik hastalığa zemin hazırladığı görülmüştür. Yetersiz ve düzensiz uyku açlık hormonu seviyesini artırır ve iştah mekanizmasını harekete geçirerek fazla kalori alınmasını da sağlar.

Kas Gelişim Sürecinde Yapılan hataları ele aldığımız yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.