vucut-kitle-indeksi-hesaplama

Vücut Kitle İndeksi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Birçok insanın defalarca kez duyduğu ancak anlamını bilmediği vücut kitle indeksini kısaca açıklayacak olursak, vücudun kilogram cinsinden ağırlığının, vücut kitlesinin metre cinsinden uzunluğunun karesine bölünmesiyle hesaplanabilir. Peki vücut kitle indeksinin sonuçları ne anlama gelir? Diyet24 ailesi olarak bu sorunun cevabını sizler için derledik.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Sonucu Ne Anlama Gelir?

Vücut kitle indeksi sonucu belirli aralıklarla sizlerin kilosunun vücudunuza göre ne anlam ifade ettiğini belirtir. Peki bu aralıklar ne anlama gelir?

 

vucut-kitle-indeksi-hesaplama
Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

0-18.4: Zayıf

Vücut kitle indeksinizin sonucu 0-18.4 arasında çıktıysa boyunuza göre zayıf kategorisine giriyorsunuz. Bunun en temel anlamı; ideal kilonuza ulaşmak için kilo almanız gerektiği yönündedir.

18.5-24.9: Normal

Eğer BMI değeriniz bu değer aralığında çıktıysa endişe etmenize gerek yoktur çünkü en ideal kilonuzdasınız. Yapmanız gereken tek şey dengeli beslenmeye devam etmek.

25.0-29.9 Fazla Kilolu

Bu değer aralığı tehlike çanlarının çalmaya başladığı anlamına gelmektedir. Fazla kilolarınızdan yavaş yavaş kurtulup, indeksinizi normale döndürmek için basit diyetler uygulamalısınız. Bu diyetlere göz atmak için tıklayınız.

30.0-34.9: Şişman (1. Obez)

Vücudunuz artık tehlikeli kilolarda demektir. Diğer bir değişle vücudunuz boyunuza oranla şişman kategorisinde. Eğer değeriniz bu aralıkta çıktıysa acilen diyetisyene başvurmalı ve ideal kilonuza ulaşmak için uzman desteği almalısınız.

35.0-44.9: Şişman (2. Obez)

Artık vücudunuz tek problemi fazla kilolar olmayabilir. Bu aralıkta olan birçok insanda zamanla kalp ve damar rahatsızlıkları da gözlemlenmektedir. En tehlikeli aralıklardan biri olan 35.0-44.9 BMI aralığı bir uzman eşliğinde kontrollü zayıflama ile kontrol altına alınması gereken aralıklardandır.

45.0+ (3. Obez)

Gözle de gözlemlenebilen bir şişmanlık ve yine gözle gözlemlenebilen hastalıklara neden olan aralık olarak sayılır. Bu nedenle bir an önce ideal kilonuza dönmeniz gerekmektedir.

Vücudunuzun bazal metabolizma hızını da öğrenmek için, Bazal Metabolizma Hızı Hesaplaması Nasıl Yapılır‘a da göz atmanızı öneririz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.