Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Vücut Yağ Oranı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İdeal Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı?

İdeal Yağ Oranı Kaç Olmalı?

Vücut yağ oranım kaç olmalı ya da ideal vücut yağ oranı kaç olmalı sorularının cevabını sizler için derledik. Vücut yağ oranının kaç olması gerektiği ve oranların anlamlarını baz alan bir akademik araştırmaya göre değerler şu şekildedir;

Erkek Kadın
Yaşam için esansiyel %2-5 %10-13
Sporcu %6-13 %14-20
Fit %14-17 %21-24
Ortalama %18-24 %25-31
Çok yağlı ya da Obez %25+ %32+

 

Yağ oranı hesaplamalarınızda çıkan sonuçları bir kenarı kaydedin ve düzenli olarak hesaplama yapın. Bu size ne kadar sürede ne kadar yağ yaktığınızı gösteren bir grafiğe dönüşecektir. Yağ yakma konusunda evde yapabileceğiniz fitness ve beslenme programları için tıklayabilirsiniz.

vucut yag orani hesaplamasiYağ Oranı Nerede, Nasıl Ölçülür?

Lafı uzatmadan en verimli yağ ölçümünün nasıl olduğuna değinecek olursak, kemik yoğunluğu ölçümü yapan ve bu ölçümden yola çıkarak vücut yağ oranını hesaplayan bir “DXA Scan” adında araç mevcuttur. Bu aracın ölçümlerinin hata payı neredeyse yoktur ve maksimum %1’dir. İşin kötü yanı bu araca ulaşmak kolay değildir.

Yaygın olarak kullanılan yöntemler ise; bu özelliğe sahip tartılar ve vücut ölçülerine dayanan matematiksel hesaplamalardır.

Yağ Hesaplaması Yapan Tartılar Nasıl Çalışır?

Vücut yağ oranını hesaplayan tartıların çalışma prensibi; elektrik dalgalarını vücuda göndererek ne kadar yağ dokusu olduğunu ölçmeleridir. Bu tartılar bir referans olarak kabul edilebilmekte, ancak hata payları %8’e kadar çıkabiliyor.

Vücut Yağ Oranı Hesaplaması dışında başka bir hesaplama istiyorsanız hesaplamalar kategorimize göz atmanızı öneririz.