Yeşil Elma Diyeti ile Zayıflama

Yeşil elma diyeti, birçok kişi tarafından denenen, başarılı sonuçlar alınabilen bir elma diyeti. Yeşil elma diyet programı şeklinde uygulanması halinde başarılı sonuçlar alınabiliyor. Yeşil elma’nın meyve olarak tüketilmesinin’de faydaları zaten biliniyor.

Yeşil Elmanın Faydaları

Günün her saati yenebilen nadir besinlerden olan yeşil elma, asidik özelliğiyle birlikte kilo vermek isteyen insanların gözdesidir. Yeşil elmanın faydaları diye bir liste oluştursak sonu olmaz. Dilerseniz yeşil elmanın faydaları listesinin en önemli maddelerini sizler için derledik. Dilerseniz bu say say bitmeyen faydaların bazılarına birlikte bakalım.

Yeşil Elmanın Faydaları;

-KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Yeşil elmanın faydaları söz konusu olduğunda akla ilk gelen faydalardan olan kolestrolü azaltması Yeşil elmanın en önemli faydalarından birisidir. Tok tutma özelliğinden kaynaklı olarak beslenmenizi dengeler ve bu durum kan değerlerinize olumlu bir şekilde yansır. Kan şekeri ve kolesterol seviyeniz düşer.

-DİYABETİ ÖNLER

İçeriğindeki pektin adındaki lif sayesinde kan şekerinizi dengeler. Tarçınla tüketildiği zaman tatlı görevi de görebilmektedir.

-YÜKSEK ORANDA MİNERAL İÇERİR

Yeşil elmanın faydaları arasında vücudun alması gereken günlük mineral miktarını eklemezsek olmaz. Yeşil elma demir açısından oldukça zengin olmasının yanı sıra, çinko, bakır, manganez ve potasyum da içerir. Bu mineraller sayesinde kemiklerinizi güçlendirirken oksijen seviyesini de arttırır.

-METABOLİZMAYI ÇALIŞTIRIR

Günlük hayatın yoğun temposunda kimi zaman öğün atlayabiliyoruz. Böyle durumlar için çantanızda bir yeşil elmanın olması sizin öğün ihtiyacınızın bir kısmını giderebilir. Kimi zaman bir serpme kahvaltı kadar besleyici olabilir.

Bazal metabolizma hızını öğrenmek için tıklayınız.

-CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde hücre yenilenmesindeki düzeni sağlar. Bu sayede cildiniz daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

-ENFLAMASYON İLE SAVAŞIR

Yeşil elmanın faydaları listesinde bahsedeceklerimizin sonuncusu olan enflamasyon ile savaşması şu şekilde olmaktadır; kabuğunda bulunan enzimler sayesinde enflamasyon ile savaşan dokular barındırır. Ayrıca kabuğundaki vitamin ve mineraller, enfeksiyonlarla olan mücadelede en büyük dostlarımızdandır.

Yeşil Elma Diyeti

yesil-elma-diyeti
Yeşil Elma Diyeti

Yeşil elma diyeti 3 gün boyunca uygulanan şok diyetlerdendir. Bu sürenin uzaması insan sağlığı açısından kimi zaman zararlı olabilmektedir. Bunun nedeni ise; yeşil elmanın asidik içeriğidir. Yeşil elma diyeti yaparken, diyet boyunca beslenme programına bağlı kalmanız son derece önemlidir. Yeşil elma diyeti yaparken, günde en az 2 litre su tüketmeniz ve en az bir saat yürüyüş ya da tempolu koşu yapmanız, diyet sonunda alacağınız sonucu son derece olumlu etkiler. Yeşil elma diyeti uygulanırken uzak durmanız gereken gıdalar şunlardır;

Şeker, tuz, ekmek, unlu mamul

Yeşil elma diyeti uygularken 3 gün boyunca aynı öğünleri tüketeceğini unutmayınız. Sizler için bu diyete uygun bir öğün programı hazırladık.

1 günlük örnek beslenme listesi şu şekildedir(3 gün boyunca tekrar edilecek);

Sabah

1 fincan kahve (şekersiz ve sütsüz)

1 kase yulaf ve yağsız süt karışımı içerisine

1 adet rendelenmiş yeşil elma

Ara öğün

1 fincan elma çayı

2 adet fındık veya ceviz

Öğlen

1 kase yağsız yoğurt içerisine

2 adet yeşil elma (dilerseniz elmaları rendeleyebilirsiniz) ve

2 çay kaşığı tarçın

Ara öğün

1 adet yeşil elma (kabuklarıyla birlikte tüketilmesi gerekmektedir)

2 adet fındık veya ceviz

Akşam

2 adet rendelenmiş veya bütün yeşil elma ( kabuklu )

1 kase yağsız yoğurt içerisine 2 çay kaşığı tarçın

Ara öğün

1 adet yeşil elma (kabuklarıyla birlikte tüketilmesi gerekmektedir)

Mum Gibi Eriten Yeşil Elma Detoksu

Mum gibi eriten yeşil elma detoksu nun nasıl yapıldığını siziler için derledik. Bu mucizevi detoksun tarifine geçmeden önce bu mum gibi eriten yeşil elma detoksu; asidik olduğundan dolayı fazla tüketimine dikkat etmeniz gerektiğini belirtmek isteriz.

Yeşil Elma Diyeti / Yeşil Elma Detoksu
Mum Gibi Eriten Yeşil Elma Detoksu

Mum gibi eriten yeşil elma detoksu tarif;

 • 2 ya da 3 adet yeşil elmanın kabugunu tencereye koyun
 • 2 yada 3 adet yaseminli yaseminli yeşil çay ekliyoruz
 • 1 tutam sapları kesilmemiş maydanoz ekleyin
 • Dilimlenmiş Taze zencefil ekliyoruz
 • 1 ya da 2 tane limonu kabuklu olarak tencereye ekleyin
 • 2 yada 3 adet Veya yarım çay kaşığı karabiber ekleyin
 • Aktardan aldığı alınmış kabuk tarçın ekliyoruz.
 • Üzerini su ile dolduruyoruz

Mucize bir detoks karışımı olan mum gibi eriten yeşil elma detoksu karışımından günde yaklaşık bir buçuk litre içmelisiniz.Bu mucizevi detoks; karaciğerden toksin, yağ atmanızı sağlayacak. Meyvesiz olmaz diyenlerdenseniz detoksun yanında şekersiz meyve tüketmeniz gerekmektedir. (Şetfali, kayısı vb.)

1 Yeşil Elma Kaç Kalori?

1 yeşil elma kaç kalori eder sorusunun cevabına değinecek olursak;

1 kase yeşil elma ortalama olarak 125 grama denk gelmektedir ve bu 65 kalori eder. Bunun yanı sıra; 17.3 gram karbonhidrat, 0.2 gram yağ ve 0.3 gram protein içermektedir.

Bu karbonhidrat içeriğinin yaklaşık olarak 3 gramı yeşil elmanın içerdiği liflerden gelmektedir ve bu lifler, günlük lif ihtiyacının %12’sini karşılayabilmektedir. 1 yeşil elma bazı temel vitaminleri de içerisinde barındırır. Bu vitaminler ve karşıladıkları ihtiyaçları;

 • Önerilen günlük C vitamini ihtiyacının ortalama %10’unu,
 • Önerilen günlük K vitamini ihtiyacının ortalama %4’ünü,
 • Önerilen günlük B6 vitamini ihtiyacının ortalama %4’ünü,

Vitaminlerin yanı sıra, mineral açısından da zengin olan yeşil elmanın içerdiği mineraller ve karşıladıkları ihtiyaçları;

 • Önerilen günlük potasyum ihtiyacının ortalama %5’ini,
 • Önerilen günlük magnezyum ihtiyacının ortalama %3’ünü karşılamaktadır.

Yeşil elma ayrıca; iyi bir bakır, manganez, kalsiyum, demir ve fosfor kaynağıdır.

Hamilelikte Yeşil Elma

Hamilelikte yenen elmanın birçok faydasının olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. İster yeşil olsun ister kırmızı olsun elmanın sirkesinin önemli faydalar içerdiği bilinmektedir. Peki hamilelikte yeşil elma nasıl bir rol oynamaktadır?Hamilelikte yeşil elma tüketmenin birçok faydası vardır. Sadece yeşil değil kırmızı elmada, hamilelik döneminde oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Gebelikte Elma Yemenin Faydaları

Gebelik sırasında lifli gıdaların tüketiminin önemi, günümüzde tartışmaya kapalı bir durum haline gelmiştir. Özellikle bağırsaklar için önemli fayda sağlayan elma önemli bir rol oynamaktadır. Hamilelikte yeşil elma ve kırmızı elma yemenin faydaları;

 • Gebelikte yeşil ekşi elma C vitamini açısından adeta depo görevini üstlenir. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendirdiği bir gerçektir.
 • Elma, sindirim sistemini rahatlattığından dolayı hamilelik esnasında oluşabilecek kabızlığı da büyük ölçüde engellemektedir.
 • Gebelik süreci boyunca haftada en az 3-4 adet elma yiyen annelerin bebeklerinin ilerleyen dönemde astım ve benzeri hastalıklara, yemeyenlere göre 4 kat daha az yakalandığı görülmektedir.
 • Hamilelik süreci boyunca kemiklerin kaybettiği kalsiyum kaybını, günde 1 adet elma tüketimi engeller.

48 Saatte 5 Kilo Verdiren Kolay Diyet Programını ele aldığımız yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.