Diyet24
Sağlıklı Beslenme ve Diyet Platformu

Zeytinyağı Kilo Aldırır mı?

Zeytinyağı Kilo Aldırır mı? Kaç Kalori?

Zeytinyağı, ülkemizin en çok Akdeniz ve Ege bölgelerinde tüketilen ve yağ türleri arasında en sağlıklı olanıdır. “Zeytinyağı kilo aldırır mı?” sorusunu ele aldığımız zaman, içeriğinde bulunan besleyici maddeler sayesinde oldukça besleyici olmasına rağmen kilo aldırma konusunda aynı şeyleri söyleyemeyiz. Besleyiciliği ve lezzetli tadı sayesinde yemeklerin olmazsa olmazları arasında olan zeytinyağı ile ilgili birçok kişi pek çok farklı sorular sorabilmektedir. Bir besin bu kadar tüketildiğinde ise bu besin hakkında en çok sorulan sorular; Zeytin yağı kaç kaloridir ve zeytin yağı kilo aldırır mı oluyor.

Günümüzdeki yağların arasında en sağlıklı yağlardan bir tanesi olan Zeytinyağı, Vücudumuzda yaratmış olduğu etkisi oldukça büyüktür. Gün boyu enerjimi sağlayan yağ grubunun hiç tüketilmiyor olması mide ve bağırsak sistemini de başta getirmek üzere tüm bedene zarar veren durumdur. Fakat zeytinyağı hakkında bilinin en büyük yanlışlardan bir tanesi; Kilo aldırmasıdır.

Zeytinyağı asla size kilo aldırmaz burada kişinin günlük tüketmesi gereken yağ miktarını aşması sonucunda kilo almalar görülecektir. Bir yemek kaşığı yemek yağında aşağı yukarı 180 kalori bulunmaktadır. Düzenli tüketimi yapıldığında sağlık açısından büyük bir yarar sağlayacaktır.

Zeytinyağı kilo aldırır mı?
Zeytinyağının faydaları nelerdir?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

  • Mide asidinin azalmasına yardımcı olur.
  • Tüketimi yapıldıktan sonra insana enerji verir.
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Kabızlık, Basur gibi ciddi sorunlara iyi gelir.
  • Cildin çok daha parlak olmasına yardımcı olur.
  • Maske ile birlikte dış uygulama sonrasında saçları güçlenerek parlatır.
  • Kalp sağlığını korur.

Diyette Zeytinyağı Tüketiminden Korkmayın!

Zeytinyağı kilo aldırır mı sorusunu soran insanlar, genelde diyet yaparken zeytin yağı tüketmekten çekinirler. Oysa zeytinyağı, diyet yaparken çekinilecek bir besin olmaktan ziyade tüketilmesi gereken bir besindir. Zeytinyağının 100 gramının ortalama 8-8.5 kalori olduğu bilinmektedir. Yağlar arasında en sağlıklı olarak sayılabilecek olan bu yağ, sınırlı kullanıldığı takdirde diyetinizi bozmaz, aksine diyetinizi destekler. Bundan dolayı “zeytinyağı kilo aldırır mı?” sorusunu bir kenarı bırakacak olursak, kontrollü ve dozunda kullanımı sizin için yeterli olacaktır. Peki bu tüketim dozu nedir diye soranlar için cevabımız ise, bol yağlı salatalar ve bol zeytinyağlı yemekler sizleri istenmeyen kilolardan korumayacaktır. Bundan dolayı en iyi zeytinyağı kullanımı; tatlandırma amaçlı olanıdır.

Uyku kilo aldırır mı? konusunu ele aldığımız yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.